07/07/2021
Hall of Fame 12 18 16 19 - 65 -
Gourmedistas 14 9 17 19 - 59 -

Σε χαλαρούς ρυθμούς η Hall Of Fame!

Την Τρίτη το βράδυ 6 Ιουλίου στο Basketaki Aρένα, σε ένα παιχνίδι με φουλ μπασκετική διάθεση και ωραίο κλίμα, η Hall Of Fame πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και τελικά επικράτησε με 65 – 59 των μαχητικών Gourmedistas!

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση κυρίως με Αγγελόπουλο(5), Καρτάνο(3).Οι Gourmedistas ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με πρώτα βιολιά τους Λυμπερόπουλο(6)και Παπαϊωάννου(4) είχαν προβάδισμα με 12 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν στην επίθεση και έβαλαν μόνο 9 πόντους με Σαΐτη, Τουμπανάκη, Λυμπερόπουλο και τρίποντο του Πλακομιχελάκη. Στην αντίπερα όχθη η Hall Of Fame πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και με τους Φλούδα(7) , Κριθαρούλα και Σταυρόπουλο(4) να είναι οι πρώτοι σκόρερ , πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30 – 23.

Με Λυμπερόπουλο(4) και Καλοχριστιανάκη ξεκίνησε η περίοδος με τους Gourmedistas να μειώνουν στον πόντο, όμως η άμεση αντίδραση των γηπεδούχων με δύο τρίποντα του Κριθαρούλα και βολές του Καρτάνου έστειλε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(39-29). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τρίποντο του Πλακομιχελάκη και 6 πόντους του Σαΐτη, ενώ για την Hall of Fame Κατσιάπης,Χόντος και Καρτάνος έγραφαν το 46-40.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανοιχτό και με ωραίες φάσεις(19-19).Στην διακύμανση του σκορ η Hall of Fame ήταν συνέχεια μπροστά από 4 – 6 πόντους χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά.Για τους νικητές ο Κατσιάπης πήρε το όπλο του με 6 πόντους και άξιους συμπαραστάτες τους Καρτάνο(7) και Φλούδα(4), ενώ για τους Gourmedistas ο Σαΐτης πέτυχε 8 πόντους και ο Καλοχριστιανακης 4. Το τελικό 65 – 59 κρίνεται δίκαιο βάςη της εικόνας των δύο ομάδων.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Καρτάνος με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λυμπερόπουλος 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Η Hall Of Fame είχε 18 / 40 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασε 28 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Οι Gourmedistas είχαν 24 / 52 δίποντα, 2 / 12 τρίποντα, 5 / 14 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Hall Of Fame(Σταυρόπουλος): Κατσιάπης 10(3ας.), φλούδας 13(4ας.), Αγγελόπουλος 4(8ρ.), Χόντος 3(3ας.), Καρτάνος 18, Σταυρόπουλος 6 (7ρ.), Κοντογιάννης, Κριθαρούλας 11.

Gourmedistas (Σαΐτης): Πλακομιχελάκης 8 (7ρ,3ας.), Ασλάνογλου, Καλοχριστιανάκης 8(11ρ,4ας.), Τουμπανάκης 2(9ρ.), Σαΐτης 18, Παπαϊωάννου 4, Μαυράκης 7, Λυμπερόπουλος 12(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η μπασκετική αύρα και διάθεση που ειχαν οι ομάδες!