08/12/2023
Colombians BC 10 15 8 17 - 50 -
Most Wanted 14 14 16 15 - 60 -

Σε χέρια Most το ροζ φύλλο του ντέρμπι!

Βραδάκι Παρασκευής στη Zωφριά, οι Most Wanted επιβλήθηκαν στα σημεία με 50-60 των πολύ μαχητικών Colombians και παρέμειναν εντός της μάχης της τετράδας, στα πλαίσια του απαιτητικότατου δεύτερου ομίλου της Evolution.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βελτσίστα με πέντε πόντους να οδηγεί τους Μost και τον Πασχαλάκη με τέσσερις τους Colombians αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες έπαιρναν εναλλάξ προβάδισμα στο σκορ, αλλά εκείνοι που έκλεισαν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού ήταν οι φιλοξενούμενοι, παρά το γεγονός ότι παρέμειναν άποντοι για τα πρώτα 2,5’. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 10-14.

Με τέσσερις αναπάντητους πόντους ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι Most Wanted, οι οποίοι με σκόρερ των Παπαδόπουλο και το Πίκουλη ξέφυγαν με συν 8. Ο Κιούκης (2π) αντέδρασε για τους Λιοσιώτες, για να τον ακολουθήσει ο Τακίδης (2π) και ο Πασχαλάκης (3π) και να μειώσει στον πόντο τη διαφορά, 21-22, με 3:30' να απομένουν. Οι Κολομβιανοί παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο και πέρασαν μπροστά στο σκορ, 22-21, όμως εν τέλει, οι δύο πόντοι του Κάλα και του Βελτσίστα και οι τρεις του Καραμασιώτη τους έβαλαν σε θέση συνοδηγού, 25-29.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Πασχαλάκης με πέντε πόντους και ο Καλαντζάκης με ένα goal foul ξαναέφεραν κοντά τους Λιοσιώτες. Καραμασιώτης με οχτώ και Πίκουλης με τέσσερις βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους Most, οι οποίοι έκλεισαν τη τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά, 33-45.

Με ένα 5-0 σερί ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο οι Colombians, οι οποίοι μείωσαν, δια χειρός Πασχαλάκη (10π) και Κιούκη (3π), στο σκορ. Ο Βελτσίστας το πήρε προσωπικά και με 7 δικούς του πόντους, έδωσε αέρα 10 πόντων στους Most Wanted, 4 λεπτά πριν το τέλος, για να έρθει ο Καραμασιώτης (4π) και να καθαρίσει την υπόθεση λίγο αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές εν τέλει από το κλειστό της Ζωφριάς με 50-60.

Betsson MVP για τους Μοst αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Βελτσίστας με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ από τους Colombians ξεχώρισε ο Νικόλαος Πασχαλάκης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Οι Λιοσιώτες είχαν 17/43 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 10/16 βολές, 35 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι Μοst Wanted είχαν 14/38 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 15/22 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Colombians (Κιούκης): Καλαντζάκης 11, Τακίδης 7, Ζώτος, Πασχαλάκης 22, Κιούκης 5, Ρετουνιώτης 3, Κυριακόπουλος 2, Καλαβρουζιώτης.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Βελτσίστας 13, Καραμασιώτης 18, Παπαδόπουλος 8, Κάλας 5, Μήτσης, Κουσάκης 1, Αναγνώστης 8, Πίκουλης 7, Μπλιθικιώτης.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η διάθεση των δύο ομάδων!