20/12/2023
Titans 13 8 17 17 6 61 -
Aladalon 10 13 12 20 9 64 -

Καλά Χριστούγεννα με Σεφέρη οι Aladalon!

Τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου για την Master league με τους Titans να υποδέχονται τους Aladalon, μετά από ένα τρομερό παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι πήραν σπουδαία νίκη με 61-64 με το τρομερό Buzzer beater τρίποντο του Σεφέρη να καθορίζει τον νικητή.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν καλό, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον Πόγκα να σημειώνει 7 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους δυνατή αρχή έκανε ο Βαγγέλης με 5, κάνοντας το 13-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανέβασαν ρυθμούς στην συνέχεια οι Aladalon με τον Σαλτουρίδη να σκοράρει κυρίως με σουτ από μέση απόσταση και να βάζει μπροστά την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου με 21-23.

Στην επανάληψη οι Titans άρχισαν να παίζουν πιο ελεύθερο μπάσκετ και με τον Πόγκα να δημιουργεί εξαιρετικά και τον Σαράντου να βρίσκεις λύσεις επιθετικά πέρασαν μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 38-35.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων, 20 δευτερόλεπτα πριν λήξει το ματς. Ένα μεγάλο τρίποντο του Φωτοπούλου όμως έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με την αγωνία να κρατάει για ακόμα πέντε λεπτά.

Η απόλυτη ισορροπία για τις δύο ομάδες και στην παράταση με τους Aladalon να έχουν την τελευταία κατοχή με 2.4 στο ρολόι. Λυτρωτής Σεφέρης πήρε την μπάλα και με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του με 61-64.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βαγγέλης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φωτόπουλος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 5/9 βολές, 22/51 δίποντα και 4/22 τρίποντα, μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 7 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 8/17 βολές, 16/37 δίποντα και 8/24 τρίποντα, μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 21 λάθη.

Titans (Πασσάς): Πασσάς 4, Πόγκας 11, Τριανταφύλλου 1, Σαράντου 16, Τσίτσος 6, Φωτόπουλος 23, Κατσιφής

Aladalon (Σεφέρης): Σεφέρης 15, Βαγγέλης 19, Κτενίδης 5, Σαλτουρίδης 11, Μαρκοπουλιώτης 6, Αθανασάκος, Μελανοφρύδης 4, Σδούγκας 4

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο φινάλε του αγώνα!