05/12/2023
Saint Pauli 12 17 10 12 - 51 -
Young Ballers BC 18 23 9 13 - 63 -

Σε φόρμα οι Young Ballers!

Το γεγονός ότι βρίσκονται σε καλό φεγγάρι επιβεβαίωσαν το βράδυ της Τρίτης οι Young Ballers, επικρατώντας σχετικά άνετα των Saint Pauli με 51-63 για την όγδοη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Evolution League. Δεύτερη διαδοχική ήττα γνώρισε η ομάδα του Καραμπά που υποχώρησε στο 4-5 και φαίνεται ότι θα χρειαστεί αρκετές υπερβάσεις, αν θέλει να εκπληρώσει υψηλούς στόχους.

Με το γνωστό τους φρενήρη ρυθμό, την πιεστική άμυνα και πρωταγωνιστές τους Κολυβάκη (7π.) και Μουζάκη (4π.), οι Ballers μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά, απαντώντας με Λεμονίδη (6π.), Παντελή (4π.) και Αθανασίου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Ballers διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, σκοράροντας 23 πόντους και χτίζοντας διψήφια διαφορά. Στεφανάκος (6π.), Σακελλαρίου (6π.), Κολυβάκης (5π.), Κρόκος (4π.) και Αργυρόπουλος (2π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Saint Pauli βασίστηκαν στους Λεμονίδη (5π.), Αθανασίου (6π.) και Πιτένη (5π.) σε ένα πολύ κακό αμυντικά δεύτερο δεκάλεπτο για εκείνους. Σκορ ημιχρόνου, 29-41.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-9. Η ομάδα του Καραμπά ανέβασε την ένταση στην αμυντική της λειτουργία και κατάφερε να πλησιάσει προσωρινά. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όμως, οι Ballers επανεμφάνισαν το καλό τους πρόσωπο και έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Οι Young Ballers δίχως να ενθουσιάσουν με την απόδοσή τους έφτασαν εύκολα στη νίκη, βρίσκοντας λύσεις στα τελευταία λεπτά από τους Στεφανάκο (6π.), Μουζάκη (5π.) και Κολυβάκη (2π.). Οι Pauli, από την άλλη, παρέμειναν σε ρηχά νερά και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, γνωρίζοντας έτσι την πέμπτη τους ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Saint Pauli είχαν 18/35 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 24/40 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 16 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, 0/9 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Λεμονίδης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 7/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη.

Saint Pauli (Καραμπάς) : Αθανασίου 12, Καραμπάς, Λεμονίδης 19 (1), Παλαιολόγος 2, Παντελής 9 (1), Πιτένης 6, Τζοβάρας 3 (1).

Young Ballers (Στεφανάκος) : Ανδρεάδης 2, Αργυρόπουλος 2, Ζορμπάνος 1, Κολυβάκης 16, Κρόκος 6, Μουζάκης 10 (1), Ράπτης 2, Σακελλαρίου 10, Στεφανάκος 14 (2).

Τι μας άρεσε : Το δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών.