21/11/2022
Agrinio Kings 6 9 9 4 - 28 -
Akarnania Warriors 10 18 11 17 - 56 -

Σεφτέ με εμφατική νίκη οι Akarnania Warriors

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Akarnania Warriors με το 56 - 28 επί των Agrinio Kings.

Η ομάδα του Θόδωρου Παπαστάμου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην επικράτηση.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, έφτασαν στο 10 - 2 λίγο μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, με τους Kings να μειώνουν στους 4 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι Akarnania Warriors έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 13 πόντους.
Οι Kings μείωσαν στους 10 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν ξανά τη διαφορά και έφτασαν στο +15 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, οι Warriors δέχτηκαν μόλις 4 πόντους και έφτασαν στην επικράτηση με διαφορά 28 πόντων.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Τασιούλης με 16 πόντους και ακολούθησε ο Χρήστος Τσάσσης που αναδείχθηκε MVP με 10 πόντους.
Πρώτος σκόρερ των Kings ήταν ο Χρήστος Στάμος με 7 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι Warriors είχαν πολύ καλή απόδοση και έφτασαν απόλυτα δίκαια στην πρώτη τους νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Οι Kings απέχουν πολύ από τις περσινές τους εμφανίσεις και πρέπει να αποκτήσουν ξανά τη νοοτροπία που είχαν στην προηγούμενη διοργάνωση.

AGRINIO KINGS (Δημήτρης Τσιρώνης): Στάμος 7, Κουβέλης Γ. 2, Κουβέλης Θ. 2, Παπαπαναγιώτου 2, Μπόκας 2, Πετρόπουλος 3, Ζαρζανίκας 2, Κουτρουμάνος 2, Τσιρώνης 5(1), Καρακώστας 1.

AKARNANIA WARRIORS (Θόδωρος Παπαστάμος): Δρακούσης 8, Κωτσής 6(2), Μπιτσικώκος 3(1), Τσάσσης 10, Μπαρμπάκης 3(1), Τακτικός 6, Τσαμάκης 4(1), Τασιούλης 16.