22/04/2024
Ανούσιοι 24 14 27 22 - 87 -
Pink Paper 6 14 26 13 - 59 -

Σε… ημιάγρια κατάσταση οι Ανούσιοι!

Με αρκετή ευκολία ήρθε η 2η νίκη σε ισάριθμα ματς για τους Ανούσιους, οι οποίοι το βράδυ της Δευτέρας 22 Απριλίου ξεπέρασε το εμπόδιο των Pink Paper με 87-59. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά, έχτισαν μία καλή διαφορά την οποία μπόρεσαν να διαχειριστούν κάνοντας πολύ καλή δουλειά πίσω από τα 6,75 (13/32 τρίποντα, 41%). Από την άλλη, οι Pink Paper ξεκίνησαν με το… αριστερό τις υποχρεώσεις τους στη Summer Master League (0-1) και σίγουρα πρόκειται για ένα ματς που θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα.

Οι Ανούσιοι από νωρίς έδειξαν διάθεση, βρήκαν τα πρώτα τους σουτ από τη περιφέρεια και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 10-2. Φύκας, Λιώρης και Τζαγκαράκης βοήθησαν ακόμα περισσότερο και έτσι η διαφορά πολύ γρήγορα έφτασε στο +10(16-6), με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το ένα σουτ, μετά το άλλο. Οι Pink Paper έμειναν κολλημένοι στους 6 πόντους, σε αντίθεση με τους Ανούσιους οι οποίοι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου είχαν αυξήσει την απόσταση στους 18 πόντους (24-6).

Ο Μποτσάκος προσπάθησε να «ταρακουνήσει» κάπως την ομάδα του και μείωσε σε 26-13, όμως όταν οι Φύκας και Τζαγκαράκης βρήκαν ευκαιρίες για να χτυπήσουν στον αιφνιδιασμό, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 33-15. Οι Ανούσιοι είχαν πιάσει έναν γρήγορο ρυθμό, τον οποίο φαινόταν πως οι Pink Paper δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και έτσι πήγαν στο ημίχρονο έχοντας στα χέρια τους ένα πολύ καλό προβάδισμα (38-20).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για τις δύο ομάδες. Ο Καμπόσος βρήκε το τρίποντο που έψαχνε σε όλο το προηγούμενο διάστημα του παιχνιδιού, ενώ ο Σακκής ανέβασε επίσης την απόδοση του, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν το 44-34. Ο Αζάρ μπήκε κι αυτός στην εξίσωση και έτσι η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο μετά από ώρα (49-41). Σε εκείνο το σημείο, όμως, τα τρίποντα έπεσαν «βροχή» στον Άγιο Νικόλαο, με τον Ρόκα να «πυροβολεί» δύο φορές από μακριά και σε συνδυασμό με τα τρίποντα των Λιώρη και Σακκή, το σκορ ανέβηκε το 58-44. Ο Ρόκας συνέχισε το… βιολί του πίσω από τα 6,75 και έτσι ο φωτεινός πίνακας έγραφε 65-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν επέτρεπε στους Pink Paper να ελπίζουν σε κάτι, με τους Ανούσιους να έχουν κάνει τη δουλειά τους και απλώς να διαχειρίζονται τα τελευταία λεπτά. Ένα νέο σερί τριπόντων των γηπεδούχων ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +31(85-54), ενώ το τελικό σκορ λίγο αργότερα έγραψε 87-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Τζαγκαράκης με 15 πόντους, 3 ασίστ και 14 ριμπάουντ. Από τους Pink Paper ξεχώρισε ο Βασίλης Σακκής με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ανούσιοι (Προσελέντης): Καρατζής 11(9ρ.), Λιώρης 10, Προσελέντης 12(7ρ.), Ρόκας 22(6ρ.), Τζαγκαράκης 15(14ρ.), Φύκας 17(2ρ.)

Pink Paper (Αζάρ): Αζάρ 5(4ρ.), Ζηζόπουλος 2(2ρ.), Θεοδώρου 2(4ρ.), Καμπόσος 8(1ρ.), Καρπούζης, Κοντομίχος 5(8ρ.), Μποτσάκος 17(2ρ.), Σακκής 20(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Ανούσιων πίσω από τα 6,75!