01/11/2020
Drunk Team 29 20 12 9 - 70 -
Γέροντες 9 4 4 16 - 33 -

Σεληνιασμένο το 4×4 για την Drunk Team!

Πραγματοποιώντας το καλύτερο πρώτο ημίχρονό της, η Drunk Team μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο το ματς απέναντι στους Γέροντες, τους οποίους συνέτριψε με 70-33 και έκανε το 4/4 στον πέμπτο όμιλο της D2-League!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Drunk Team στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Γκορόγια, 8 του Γρηγόρη Κανιά, 5 του Μουλαρογιάννη και 4 του Μήτσικα, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 29-9. Ο Σιχλιμίρης με 5 πόντους και ο Καρέλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ασταμάτητοι ήταν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέους 7 πόντους του Γκορόγια, 5 του Μουλαρογιάννη και 4 του Γρηγόρη Κανιά, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 36 πόντων, 49-13. Μοναδικός διασωθέντας για τους Γέροντες στην δεύτερη περίοδο ο Τουρής, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Μπυρόβιους να κατεβάζουν ταχύτητα και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +44, 61-17, χάρη σε 4 πόντους του Μήτσικα και 4 του Τάσου Κανιά. Ο Γεροντίδης με 4 πόντους ήταν αυτός που βρήκε στόχο στην τρίτη περίοδο για τους ασπρόμαυρους. Σκορ τρίτης περιόδου 61-17!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με την Drunk Team να φτάνει στην άνετη επικράτηση με σβηστές τις μηχανές της με 70-33 , έπειτα από 4 πόντους του Σταυρόπουλου και τρίποντο του Μήτσικα. Για τους Γέροντες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γεροντίδης και Καρέλος με 5 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 23/66 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 24 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/24 βολές, 11/51 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 29 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος της Drunk Team ο Μήτσικας με 13 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Τούρής με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ πήρε 17 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Drunk Team (Κανιάς Τ.): Γκορόγιας 18 (3), Σταυρόπουλος 8, Παπαβασιλείου, Μήτσικας 13 (1), Βιτάλης Χ., Μουλαρογιάννης 11 (1), Κανιάς Τ. 6, Τσούρτης 2, Βιτάλης Ν., Κανιάς Γ. 12 (1)

Γέροντες (Γεροντίδης): Κούτσιος, Καρέλος 8, Τουρής 7, Σιχλιμίρης 7 (1), Δασκάλου 2, Γεροντίδης 9, Λομπαρδής, Κοκότσης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο της Drunk Team!