12/02/2022
Somalia Pirates 17 9 13 12 - 52 -
Πι Stoli α 10 12 13 27 - 62 -

Σεληνιασμένος Λιόλιος οδηγεί τα ΠιStoliA!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena 2 του ΟΑΚΑ οι Somalia Pirates (5-5) υποδέχθηκαν τα Πι Stoli A (5-6) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Master League. Η ομάδα του Παπαδιονυσίου παρότι βρέθηκε ακόμη και στο -10 κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 52-62. Συγκλονιστικός ο Γιώργος Λιόλιος που σταμάτησε το ματς στους 39 πόντους, σκοράροντας τους 16 στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Άξιος συμπαραστάτης και ο Γιάννης Κεφαλιανός (16π.) με 10 καθοριστικούς πόντους στα τελευταία λεπτά. Τα Πι Stoli A μάλιστα, υπερκάλυψαν και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (42-48). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παρκέ του ΟΑΚΑ πραγματοποίησαν οι Σομαλοί. Με τον Νίκο Νικολουζάκη (6π.) να κάνει ό,τι θέλει στο «ζωγραφιστό» και τον Ηλία Παπαηλίου (7π. με 1 τρίπ.) να βάζει μεγάλα καλάθια, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +10. Ο Γιώργος Λιόλιος, παρότι άστοχος αρχικά, δεν άργησε να βρει τα πατήματά τους και σκοράροντας τους 7 από τους 10 πόντων των φιλοξενούμενων κράτησε την ομάδα του σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 17-10.

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-12 για τα Πι Stoli A. Ο Γιώργος Λιόλιος προσέθεσε ακόμη 6 πόντους στη συλλογή του, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων για τους μετέπειτα νικητές εισήλθαν και οι Γιάννης Κεφαλιανός (4π.) και Δημήτρης Λαδάς (3π.). Οι Σομαλοί, όμως, εξακολουθούσαν να ελέγχουν την κατάσταση και να βρίσκονται σε θέση οδηγού, χάρη κυρίως στους Ηλία Παπαηλίου (8π. με 1 τρίπ.) και Βαγγέλη Ντούλη (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-22.

Ντέρμπι παρέμεινε το ματς και μετά την ανάπαυλα. Ένα ξέσπασμα των Σομαλών τους έφερε προσωρινά στο +9 με τον Γιάννη Κολαξή να ξεχωρίζει σε εκείνο το χρονικό σημείο, σκοράροντας 8 πόντους με 2 τρίποντα. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν έγκαιρη μειώνοντας τη διαφορά στους 4, χάρη στο δίδυμο Γιώργος Λιόλιος (8π.) – Γιάννης Κεφαλιανός (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-35.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ και το προαναφερθέν δίδυμο ξεκινά το πάρτι. Γιώργος Λιόλιος (16π.) και Γιάννης Κεφαλιανός (10π.) σκόραραν αθροιστικά τους 26 από τους 27 πόντους των Πι Stoli ων, δηλαδή 6 περισσότερους από ό,τι σκόραρε όλη η ομάδα τους στο πρώτο ημίχρονο. Οι Αδάμ Ρεγκούζας (8π. με 1 τρίπ.) και Ηλίας Παπαηλίου έκαναν ό,τι μπορούσαν από πλευράς Σομαλών, όμως η ήττα δεν μπόρεσε να αποφευχθεί.

Στο τέλος του αγώνα, οι Somalia Pirates είχαν 16/40 δίποντα, 5/30 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη. Στον αντίποδα, τα Πι Stoli A είχαν 14/40 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 16/28 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε φυσικά ο Γιώργος Λιόλιος με 39 πόντους, έχοντας 8/16 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Νικολουζάκης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/1 βολή. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Somalia Pirates (Βελιβασάκης) : Παπαηλίου 18 (5 ριμπ., 2 τρίπ.), Στραβοπιεράκος (7 ριμπ.), Πιτίδης 2 (3 ριμπ.), Ρεγκούζας 10 (7 ριμπ., 1 τρίπ.), Σταματέας, Σωτηρόπουλος (3 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπαδόπουλος 4, Κολαξής 8 (3 ριμπ., 2 τρίπ.), Νικολουζάκης 6 (10 ριμπ., 2 κλεψ.), Ντούλης 4 (8 ριμπ.).

Πι Stoli A (Παπαδιονυσίου) : Λαδάς 3 (2 κλεψ., 1 τρίπ., 3 ριμπ.), Ντάσκαρης (8 ριμπ.), Καράμπαλης, Λιόλιος 39 (6 ριμπ., 2 κλεψ., 4 τρίπ.), Παπαδιονυσίου Χ., Κεφαλιανός 16 (9 ριμπ., 2 ασί., 5 κλεψ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η συγκλονιστική εμφάνιση του Γιώργου Λιόλιου, αλλά και η κατάθεση ψυχής γενικότερα των Πιστολιών.

Τι δεν μας άρεσε : Δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο.