06/12/2023
Aladalon 11 22 14 17 - 64 -
Phoenix Bums 29 16 15 14 - 74 -

Σε πολύ καλή φόρμα οι Bums!

Οι Phoenix Bums, με όπλα το σουτ από τα 6,75 στο πρώτο και την καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην πέμπτη φετινή τους νίκη, επικρατώντας με 64-74 των Aladalon.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καυτοί την αναμέτρηση, ευστοχώντας σετρία στα τρία τρίποντα στα πρωτα 2,5 λεπτά (Πανδής 2 και Αθανασιάδης 1). Ο Βαγγέλης με έντεκα πόντους πάλευε μόνος του για τους Aladalon, με αποτέλεσμα η ομάδα να βρεθεί πίσω με 18 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, 11-29.

O Ζερντίτσκι με 7 δικούς του πόντους οδήγησε την επίθεση των μωβ στο πρώτο πεντάλεπτο και τους έδωσε αέρα 21 πόντων, 21-42, μετά το πέρας των πρώτων 5,5 αγωνιστικών λεπτών. Ο Βαγγέλης με εννέα και ο Μίντζης με δέκα στη συνέχεια πάτησαν το “κουμπί” για τους Aladalon, έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο 33-45!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ζερντίτσκι (4π) συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, για να του απαντήσει ο Μίντζης με ένα τριποντάκι. Οι Phoenix Bums ήταν ελαφρώς αποτελεσματικότεροι και σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού, και με τέσσερις πόντους του Κουναλάκη, έκλεισαν την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με συν 13, 47-60.

Αποφασισμένοι να παλέψουν το ματς μπήκαν οι Aladalon στο τελευταίο δεκάλεπτο. O Συλιγνάκης με πέντε οδήγησε τον χορό για τους γηπεδούχους και μείωσε στους εννέα τη διαφορά, 56-65, 5’ πριν το τέλος, όμως οι Bums παρέμειναν ψύχραιμοι. Με σκόρερ τον Παπαντωνίου (3π), τον Κουναλάκη (5π) και με σημείο αναφοράς την καλή άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από τη Ζωφριά με το πέμπτο ροζ φύλλο για φέτος.

Bettson MVP για τους Bums αναδείχτηκε ο Γιώργος Πανδής ο οποίος πέτυχε 9 πόντους, κατέβασε 10 ριμπαουντ, έκλεψε 1 φορά τη μπάλα και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Βαγγέλης με 28 πόντους, 3 ασιστ, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ.

Οι Aladalon είχαν 18/50 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 7/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/46 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 9/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Μένεγας, Μίντζης 22, Αθανασάκος, Βαγγέλης 28, Σδούγκας, Συλιγνάκης 7, Κτενίδης 8.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Αθανασιάδης 7, Ζερντίτσκι 14, Παπαντωνίου 8, Πανδής 9, Τουμπακάρης, Γαδ, Κουναλάκης 18, Κοβάτσος 8, Φρέρης.

Τι μας άρεσε: Το comeback και το πείσμα των Aladalon και η αποτελεσματικότητα των Bums!