09/10/2022
Pitbulls BC 8 21 7 11 - 47 -
Κλειώ 16 15 23 14 - 68 -

Σερί νικών για την Κλειώ!

Στο κλειστό του Αγ. Νικολάου, για το πρωτάθλημα της Development 2 League, η Κλειώ έκανε την τρίτη διαδοχική της νίκη, καθώς επιβλήθηκε της ομάδας των Pitbulls με σκορ 47-68.

Καλύτερο ξεκίνημα στην αρχή του παιχνιδιού από την Κλειώ, η οποία πήρε προβάδισμα με συνεχόμενους πόντους του Καλαλή. Για τους Pitbulls στο πρώτο δεκάλεπτο ξεχώρισε ο Πανταζόπουλος, με το σκορ της περιόδου να κλέινει στο 8-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν εξίσου επιθετικές. Με τον Πανταζόπουλο από την μία και τον Καλαλή από την αλλή, να βρίσκου συνεχώς το δρόμο τους προς το καλάθι, το ημίχρονο έκλεισε μόλις στο +2 υπέρ της Κλειόυς, με σκορ 29-31.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Κλειώ ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση .Οι παίκτες έτρεχαν , έβγαζαν ενέργεια και έβαζαν καλάθια, με την διαφορά να φτάνει στο +19 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με τον νικητή να έχει κριθέι, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο επιθετικά μπάσκετ και έγραψαν το τελικό 47-68.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Καλαλής με 19 πόντους , 5/10 δίποντα 0/1 τριποντά, 1 ασιστ και 10 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Λάμπρος Πανταζόπουλος είχε 13 πόντους ,1/1 ελεύθερές βολές ,3/3 δίποντα ,2/11 τρίποντα , 6 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 3 κλεψίματα .

Οι νικητες ειχαν 9/14 ελεύθερες βολές 22/47 δίποντα 5/17 τρίποντα , 41 ριμπάουντ, 19 ασιστ και 10 κλεψίματα ,ενώ για τους ηττημένους είχαme 7/15 ελεύθερες βολές , 14/44 δίποντα , 4/24 τρίποντα , 40 ριμπάουντ και 10 κλεψίματα.

Pitbulls BC ( Σιγάλας ) : Ζακάς, Παναγιώτου 6, Τσοπάνογλου 2 , Λεβάντης 3 (1) , Πανταζόπουλος 13(2), Φεντιουκόβ 9 , Κόττης , Βίγλας 3 (1), Σιγάλας 2 , Γιαννόπουλος 9, Bullari

Κλειώ: (Αμπατζής ) : Αμπατζής 8(1) , Κούτσικος 3 (1), Καστανιώτης 16 , Πασχάλης 4, Σφήκας , Τσίωλος 14, Καλαλής 19 (3), Παπαδάκης 4 ,

Τι μας άρεσε : Το ελεύθερο παιχνίδι και των δυο ομάδων.