07/11/2021
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 10 17 20 16 - 63 -
Λιμνάνθρωποι BC 9 27 25 19 - 80 -

Σερί στις νίκες για τους Λιμνάνθρωπους!

Τα Superψώνια δε τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα από τους πρωτοπόρους της κατηγορίας Λιμνάνθρωπους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι για τις δυο ομάδες. Ο Μούστος ξεκίνησε ζεστός για τους Seattle πετυχαίνοντας έξι πόντους. Ο Καμπέρης από την άλλη σκόραρε τέσσερις πόντους. Σκορ περιόδου 10-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιμνάνθρωποι έδειξαν το πραγματικό πρόσωπό τους, αυτό που τους κατατάσσει στη πρώτη θέση της κατηγορίας. Ο Τσιγαρίδας πέτυχε 15 πόντους σε ένα δεκάλεπτο και συνέβαλε τα μέγιστα στη δημιουργία διαφοράς για την ομάδα του. Για τους Seattle, έξι πόντους με δύο τρίποντα πέτυχε ο Μαλακώζης και πέντε πόντους ο Καρανικόλας. Σκορ περιόδου 17-27.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν και πολλά ως προς το προβάδισμα στο σκορ, αλλά είδαμε θεαματικότερο μπάσκετ σίγουρα. Η καλαθομηχανή ονόματι Μούστο επανήλθε πετυχαίνοντας οκτώ πόντους για τα Ψώνια, ενώ από την άλλη ο συνήθης ύποπτος Στράντζαλης πέτυχε επτά με ένα τρίποντο. Σκορ περιόδου 20-25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, που ήταν πιο φτωχό σε σκορ, δεν έγινε κάτι το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει την έκβαση του αγώνα. Πέντε πόντοι για τον Μούστο και έξι για τον Τσιγαρίδα, δημιούργησαν το τελικό 63-80.

Seattle Superψώνια: Ιωαννίδης 2, Μούστος 22, Μπίνας, Τσουκαλάς 6, Δαμιανίδης 2, Μαλακώζης 8(2), Νεστορόπουλος 7, Καρανικόλας 12, Κουτρομάνος 4.

Λιμνάνθρωποι: Δημητριάδης 4, Πρεβενάς 8(2), Στράντζαλης 16(2), Αμπατζής 6, Πετάβρατζης, Καμπέρης 8, Μπαργιώτης 2, Χαιρόπουλος 13, Τσιγαρίδας 24.