30/11/2023
Brothers United 13 11 10 14 - 48 -
Gran Μανάρια 12 24 11 7 - 54 -

Με τη γνωστή συνταγή χτίζουν σερί τα Manaria!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena τα Gran Manaria εφαρμόζοντας τη γνωστή συνταγή τους επικράτησαν δίκαια των Brothers United, φτάνοντας τις 3 σερί νίκες σε πρωτάθλημα και κύππελο.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Brothers να ξεκινούν ελαφρώς καλύτερα με καλάθια των Κουτουζή (6π.), Μπιτζή (4π.) και Κανελλόπουλου (3π.) και τα Manaria να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής, απαντώντας με Λιάκο (3π.), Σκιαδόπουλο (3π.),Ηλία (2π.), Καραμάνο (2π.) και Σκληρό (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το παρκέ κατηφόρισε. Βγάζοντας άφθονο πάθος και πολλή ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, τα Manaria έχτισαν προβάδισμα νίκης, σκοράροντας με μεγάλη πολυφωνία και χτυπώντας στις αργές επιστροφές των γηπεδούχων. Την ίδια ώρα οι πράσινοι, παρά την προσπάθεια των Κουτουζή (6π.) και Μπιτζή (5π.), δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό και πήγαν προς τα αποδυτήρια με -12. Σκορ ημιχρόνου, 24-36.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν και πάλι ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-11. Μπιτζής (4π.), Κουτουζής (2π.), Κατραντζής (2π.) και Κόντος (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για την ομάδα του Καράμπελα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Νερούτσος (6π.) και Λιάκος (4π.) έκαναν τη διαφορά σε αυτό το σημείο για τους μετέπειτα νικητές. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Brothers έβγαλαν αντίδραση προστατεύοντας αποτελεσματικά το καλάθι τους, ενώ τα Manaria έδειξαν να χάνουν για κάποια λεπτά τη συγκέντρωσή τους. Η αστοχία των γηπεδούχων, όμως, δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν πραγματικά το ροζ φύλλο και η ομάδα του Καμπόλη έφτασε δίκαια στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brothers United είχαν 11/30 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη. Στον αντίποδα, τα Gran Manaria είχαν 17/49 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Σκιαδόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπιτζής με 16 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Brothers United (Μπίσκας) : Κανελλόπουλος 3, Καράμπελας, Κατραντζής 5, Κόντος 5 (1), Κουτουζής 19 (2), Μπιτζής 16 (2), Πίτος.

Gran Manaria (Καμπόλης) : Αλεξανδρίδης 5 (1), Ηλίας 4, Καμπόλης 4, Καραμάνος 2, Καραμπούλας, Λιάκος 7 (1), Νερούτσος 6, Παπαευσταθίου 3, Παπαχριστοδούλου 5 (1), Σκιαδόπουλος 10 (2), Σκληρός 7 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των νικητών.