29/05/2022
Retro Pacers 8 13 18 12 - 51 -
Most Wanted 14 7 9 17 - 47 -

Σ-έξι Retro Pacers!

Αν και κατέβηκαν με μόλις 6 παίχτες και είχαν απέναντί τους τους Most Wanted, οι Retro Pacers πήραν τη νίκη με 51-47 και έκαναν το 2/2 στον τρίτο όμιλο της Summer D2-League, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην πρώτη του ήττα.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Most Wanted στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Παπακωνσταντίνου και δίποντα των Κουσάκη, Κωνσταντίνου και Nioniovic, προηγούνταν με 2-12, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 6, 8-14, με τον Μπουρμπόν να σκοράρει 4 πόντους και τον Καζαφέρη 2.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες, με τους Retro Pacers να ισοφαρίζουν 21-21, χάρη σε 4 πόντους του Βαμβακάρη, 4 του Καζαγέρη και τρίποντο του Μπουρμπόν. Ο Κουσάκης με 3 πόντους και οι Μήτσης – Ελευθεράκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Καζαφέρη, 5 του Μπουρμπόν και 4 του Αναγνωστόπουλου, πήρε αέρα 9 πόντων, 39-30. Τους Most Wanted κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Ελευθεράκης, Nioniovic, Μήτσης και Νικολάου. Σκορ τρίτης περιόδου 39-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Retro Pacers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Μπουρμπόν, Καζαφέρη, Βαμβακάρη και Ράνη. έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με 51-47! Για την παρέα του Λαγωνικάκου στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Ελευθεράκης, Nioniovic, Μήτσης, Κωνσταντίνου και Κουσάκης, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, πλησιάζοντας μέχρι και στον πόντο, 48-47!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 16/38 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/14 βολές, 17/46 δίποντα και 1/10 τρίποντα.  Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των Retro Pacers ο Ράνης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/6 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Μήτσης με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 2/7 δίποντα, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 7, Ιωαννίδης, Βαμβακάρης 6, Καζαφέρης 16 (2), Μπουρμπόν 15 (3), Ράνης 7

Most Wanted (Λαγωνικάκος): Ελευθεράκης 11, Nioniovic 10 (1), Παπακωνσταντίνου 6, Κωνσταντίνου 5, Μήτσης 6, Λαγωνικάκος, Κουσάκης 7, Νικολάου 2

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Retro Pacers!