25/02/2024
Greek Freaks 17 12 19 21 - 69 -
Λεγάμενοι BC 15 24 11 16 - 66 -

Σφράγισαν τα playoff οι Greek Freaks!

Στο ντέρμπι του ομίλου οι Greek Freaks έψαχναν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, απέναντι στους Λεγάμενους, που καίγονταν για την νίκη και την είσοδο τους στα πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 2-8 με καλάθι του Λάγιου. Οι γηπεδούχοι με υπομονή στο παιχνίδι τους και καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καρτσωνάκης πήρε φωτιά έξω από τα 6.75 και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έβαλε μπροστά τους Λεγάμενους (19-28). Οι Greek Freaks προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-39.

Στην τρίτη περίοδο ήταν η σειρά του Παρίσου να πετύχει τρία σερί τρίποντα για τους Greek Freaks και να φέρει το ματς στον πόντο (42-43). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (46-43), όμως οι Λεγάμενοι απάντησαν με σερί 7-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 48-50.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη. Οι Greek Freaks με καλάθι του Καρατζή προηγήθηκαν 63-60, για να απαντήσει άμεσα ο Καρτσωνάκης με τρίποντο (63-63). Οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, ήταν εύστοχοι στις βολές στο τέλος και πήραν την νίκη με σκορ 69-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Καρατζής με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλειος Καμαριωτάκης με 15 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Βήτας 5, Καρατζής 20, Κούβαρης 2, Παρίσος 15, Προσελέντης 5, Σκάγκος 12, Σουβλέρης 2, Υφαντόπουλος 8.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Αγαλόπουλος 4, Βρεττάκος 3, Γκανιάτσας, Δημουλιάς 3, Καμαριωτάκης 15, Καρτσωνάκης 19, Κατσαρός 14, Λάγιος 4, Σιγάλας 4, Στάντζος.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας των Greek Freaks στα δύσκολα.