08/10/2022
Collectors 11 14 13 17 - 55 -
Phoenix Bums 21 16 28 24 - 89 -

Σφράγισαν την πρόκριση οι Phoenix Bums!

Το απόγευμα που Σαββάτου, 8 Οκτωβρίου, στον Κολωνό, οι Phoenix Bums έπιασαν υψηλή απόδοση και έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας εύκολα την νίκη – πρόκριση με 55 – 89 απέναντι στους Collectors.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι Bums πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με τον εξαιρετικό Δημήτρη Χαριτόπουλο να τους οδηγεί με 9 πόντους και το δίδυμο Γόντικα και Μοσκόφογλου να έχουν από 4, κρατούσαν το προβάδισμα με 10 – 21. Στην αντίπερα όχθη, οι Συλλέκτες είχαν τους Τσατσάνη και Παπασπύρο να ξεχωρίζουν με 5 πόντους έκαστος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 25 – 37. Παπασπύρος με 7 και Αγγελομάτης με 6 πόντους αντίστοιχα πάλευαν να μειώσουν την διαφορά για τους γηπεδούχους, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Φρέρη να μοιράζει όπως θέλει, τον Γαδ να είναι μπροστάρης με 4 πόντους και έξι ακόμα παίκτες να σκοράρουν, είχαν την διαφορά στο +12.

Οι Bums ήταν εντυπωσιακοί στην τρίτη περίοδο και με πολύ ωραίο μπάσκετ, έστειλαν την διαφορά στο + 27. Ο Λάσπας ήταν το πρώτο βιολί με 8 πόντους, με τον Φρέρη να προσφέρει 7 με δύο τρίποντα και τον Μοίρα να ακολουθεί με 5 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Αγγελομάτης πάλευε με 6 πόντους, με Τσατσάνη με 4 και Παπασπύρο με τρίποντο να δίνουν βοήθειες.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο ωραίο, γεμάτο σκορ και θέαμα και με την τελική διάφορα για τους φιλοξενούμενους να φτάνει τους 34 πόντους. Ο Μοσκόφογλου πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους, με τους Χαριτόπουλο με 6 και Γαδ με 4 να ακολουθούν, ενώ για τους Συλλέκτες το δίδυμο Παπασπύρου - Αγγελομάτη με 9 και 6 πόντους αντίστοιχα έδινε λύσεις για το τελικό 55-89.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Μοσκόφογλου με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Παπασπύρος με 24 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Collectors είχαν 10/27 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 14/19 βολές, κατέβασαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Bums είχαν 29/56 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 10/17 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 19, Κυριάκου 4(10ρ.), Μιχαηλίδης , Παπασπύρος 24, Τσατσάνης 8, Χαραλαμπόπουλος .

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Γαδ 15, Γόντικας 5(10ρ.), Κοβάτσος 3, Λάσπας 10(8ρ.), Μοίρας 15, Μοσκόφογλου 13(12ρ.), Μπαλτζόγλου, Φρέρης 11(6ρ.), Χαριτόπουλος 20.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των φετινών Bums.