12/06/2023
Athens Bucks 19 14 19 16 - 68 -
Khazad Dooms 14 14 18 17 - 63 -

«Σφράγισαν» την δεύτερη θέση οι Athens Bucks!

Νίκη με μεγάλη βαθμολογική σημασία πήραν το βράδυ της Δευτέρας 12 Ιουνίου οι Athens Bucks, οι οποίοι επικράτησαν 68-63 των Khazad Dooms και κατέλαβαν την 2η θέση του 7ου ομίλου (5-2) της Summer Development League και πλέον «σηκώνουν μανίκια» για τα παιχνίδια των Playoffs. Από την άλλη, οι Khazad Dooms παρά το γεγονός πως κατέβηκαν με μόλις πέντε παίκτες διαθέσιμους, το πάλεψαν, ωστόσο στο τέλος έφυγαν με «άδεια χέρια» (2-5).

Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι είδαν τον Βερώνη να ξεκινάει «ζεστά» πίσω από τα 6,75 και γενικά στο πρώτο δεκάλεπτο το έβλεπε σαν… βαρέλι, αφού σκόραρε 4 φορές έξω από την γραμμή του τριπόντου. Οι Bucks πήγαν το σκορ στο 17-13, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας στο +5 (19-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και η διαφορά δεν άργησε πολύ να φτάσει σε διψήφιο αριθμό, καθώς ο Φωτεινός με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 28-16. Στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου οι Bucks «έβλεπαν» τους αντιπάλους τους από απόσταση 10 πόντων, όμως όσο πηγαίναμε προς την ανάπαυλα, οι Khazad Dooms έβγαλαν μία μικρή αντίδραση. Τσαντίλας, Ράπτης και Σχινάς μείωσαν και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 33-28.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με διάθεση να πάρουν τρίποντα και μάλιστα ήταν αρκετά εύστοχες. Βερώνης από τη μία και Ντζερεμές από την άλλη έκαναν έναν… «μίνι» διαγωνισμό στο ποιος σουτάρει καλύτερα και έτσι το σκορ έφτασε στο 39-34. Ο Βερώνης εξακολουθούσε να είναι δραστήριος επιθετικά και οι Athens Bucks ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με το +8 στα χέρια τους (52-46).

Η κούραση δεν σταμάτησε τους φιλοξενούμενους από το να συνεχίσουν την προσπάθειά τους να μαζέψουν την διαφορά και τελικά πλησίασαν στο -2, όταν ο Τσαντίλας με τρίποντο έγραψε το 59-57. Μάλιστα ο Σχινάς λίγο αργότερα έφερε το ματς στο ίσα (59-59), αλλά οι Athens Bucks πήραν ξανά τα ηνία, ενώ με ένα μεγάλο σουτ του Βερώνη ξέφυγαν στο +5 (66-61) λίγο πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, με το τελικό σκορ να δείχνει 68-63.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Βερώνης με 28 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Από τους Khazad Dooms ξεχώρισε ο Γιώργος Σχινάς με 18 πόντους, 5 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Οι Athens Bucks μέτρησαν 11/38 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 10/12 βολές, 51 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη και 6 μπλοκ. Οι Khazad Dooms είχαν 15/56 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 6/15 βολές, 40 ριμπάουντ, όπως και 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 λάθη και 4 μπλοκ.

Athens Bucks (Αμανατίδης): Αμανατίδης 2(7ρ.), Αποστολόπουλος 6(4ρ.), Βερώνης 28(4ρ.), Δανιάς, Καμπόλης 2, Λάζος, Λυραντωνάκης 4(7ρ.), Περικός 7(4ρ.), Φωτεινός 19(10ρ.), Χριστόπουλος

Khazad Dooms (Ντζερεμές): Ντζερεμές 19(5ρ.), Παπακωνσταντίνου 8(5ρ.), Ράπτης 5(10ρ.), Σχινάς 18(7ρ.), Τσαντίλας 13(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως με μόλις μία πεντάδα οι Khazad Dooms το πάλεψαν μέχρι τέλους.