07/12/2023
Retro Pacers 13 17 20 15 - 65 -
Sepolia Sharks 20 22 25 9 - 76 -

Η περιφέρεια των Sharks έκανε τη διαφορά!

Με την περιφέρεια των Sepolia Sharks να είναι εκπληκτική και τον Μπαρτσώκα να ξεχωρίζει, οι φιλοξενουμενοι κέρδισαν τους Retro Pacers με τελικό σκορ 65-76!

Αυτό που ξεχωρίσαμε στην αναμέτρηση στα πρώτα της λεπτά ήταν το πόσο ενέργεια και σκορ παίρνουν οι Sharks από την περιφέρεια, ειδικά από Μπαρτσώκα, Σελεμενάκη και Μακαρίτη! Από την άλλη, οι Pacers έβαλαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με την είσοδό του Σέμπογλου ο οποίος βοήθησε του Hu και Αναγνωστόπουλο, μείωσαν στο 13-20 πρώτου δεκαλέπτου. Έπεσε λίγο ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σελεμενάκη να παραμένει καυτός και το ημίχρονο να κλείνει στο 30-42 για Sharks!

Αν κάποιος νόμιζε πως ο Σελεμενάκης ο Σταμάτης θα σταματούσε να... πυροβολεί ήταν "γελασμένος", καθώς ο πολύ εύστοχος και με μεγάλη διάθεση να ανοίξει την άμυνα των Pacers γκαρντ, ήταν εκπληκτικός, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-67! Ο Χατζημιχάλης έπαιρνε τη μπάλα και την εμφάνιζε στο καλάθι των Sharks αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς οι "Σεπολιώτες" δεν είχαν αντίπαλο στην ενέργεια που έβαλαν στο παρκέ και επιβλήθηκαν με το τελικό 65-76!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μπαρτσώκας με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκος Σέμπογλου με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/51 δίποντα, 6/17τρίποντα, 11/24 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα,ένα κόψιμο, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/36 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 9/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Χου 4, Αναγνωστόπουλος 7, Βέλλης 3, Βαμβακάρης 2, Ιωαννίδης 3, Καζαφέρης 8, Κοκκώνης 12, Μπουρμπόν 8, Σέμπογλου 8, Χατζημιχάλης 10.

Sepolia Sharks (Μπαρτσώκας): Καντιώτης 10, Κορμανός 2, Λέσκος, Μακαρίτης 13, Μπαρτσώκας 19, Μπουζέας 4, Σελεμενάκης Δ. 5, Σελεμενάκης Σ. 19, Σπυρόπουλος 4.

Τί μας άρεσε: Ο ρυθμός του αγώνα!