30/11/2021
Old Stars 9 5 15 16 - 45 -
Top Guns 4 10 10 11 - 35 -

Σημαντική νίκη για τους Old Stars !

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Old Stars υποδέχθηκαν τους Top Guns στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Development League 2. Η ομάδα του Παναγιώτη Γεωργούση ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε καλύτερα τρεξίματα, άντεξε στην πίεση και δικαίως έφτασε στη νίκη με 45-35, ανεβαίνοντας έτσι στο 2-4. Πλήρωσαν τις απουσίες οι Top Guns που αγωνίστηκαν με μόλις μια πεντάδα.

Καλή εκκίνηση πραγματοποίησαν οι τυπικά γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές. Με τον Παναγιώτη Γεωργούση (6π.) να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και τους Γιώργο Καπράλο (3π.) και Χαράλαμπο Τζώρτζο (2π.) να ευστοχούν σε σουτ, οι Old Stars μπήκαν σε θέση οδηγού. Στον αντίποδα, οι Δημήτρης Λιαργκόβας (2π.) και Σπύρος Κίτσος (2π.) σκόραραν τους πρώτους πόντους των Top Guns. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-4.

Eναλλαγή ρόλων για τις δύο ομάδες στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι Top Guns βρήκαν τα πατήματά τους, βασιζόμενοι κυρίως στους Σπύρο Κίτσο (4π.) και Βαγγέλη Γιαννόπουλο (4π.) και ισοφάρισαν το ματς. Μόνο ο Γιώργος Τζιόπας κατάφερε να σκοράρει για λογαριασμό των Old Stars σε αυτό το διάστημα, με τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες. Σκορ ημιχρόνου, 14-14

Ελαφρώς ανώτεροι μετά την ανάπαυλα οι Old Stars. Με τον Γ. Καπράλο να ηγείται της επίθεσης με 7 πόντους και τον Διονύση Δρακόπουλο (4π.) να τον συνεπικουρεί οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Ιδιαίτερα εύστοχος από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν ο Νίκος Πολυζογόπουλος (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-24.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι Old Stars με ομαδικό μπάσκετ και 4 διαφορετικούς σκόρερ προηγήθηκαν με +11 (39-28) και έδειξαν να καθαρίζουν το ματς. Οι Top Guns τους άγχωσαν επιστρέφοντας δια χειρός Σπύρου  Κίτσου στο -6 (39-33), για να ακολουθήσουν οι δύο τρίποντες βόμβες του Φώτη Δουκάκη που σφράγισαν για τα καλά τη νίκη των Old Stars.

Στο τέλος του αγώνα οι Old Stars είχαν 16/36 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Top Guns είχαν 16/42 δίποντα και 1/9. Δεν σούταραν καμία βολή ! Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 1 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Τζώρτζος με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Πολυζογόπουλος μ ε 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ.

Old Stars (Δουκάκης) : Γεωργούσης 9 (4 κλεψ., 1 τρίπ.), Δουκάκης 6 (2 τρίπ.), Δρακόπουλος 8 (2 κλεψ.), Καπράλος 9 (7 ριμπ., 1 τρίπ.), Τζιόπας 9 (6 ριμπ., 2 κλεψ.), Τζώρτζος 4 (9  ριμπ.).

Top Guns (Πολυζογόπουλος) : Γιαννόυπουλος 6 (7 ριμπ.), Λιαργκόβας 4 (9 ριμπ.), Αθανάσουλας 2 (7 ριμπ.), Πολυζογόπουλος 10 (6 ριμπ., 2 μπλοκ), Κίτσος 13 (5 ριμπ., 3 κλεψ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι οι Top Guns κυνήγησαν μέχρι τέλους την ανατροπή, αλλά και ψυχραιμία των Old Stars στο κρίσιμο τελευταίο δίλεπτο.