17/10/2021
Sintrim Team 16 13 10 18 - 57 -
Salonica Old Stars 7 11 9 22 - 49 -

Σημαντική νίκη με άμυνα ατσάλι οι Sintrim Team!!

Πήραν την νίκη οι Sintrim Team επί των Old Stars Salonica με 57-49 φτάνοντας έτσι στο 2-1 και να υποχρεώσουν τους αντίπαλούς τους στην πρώτη τους ήττα.

Έχοντας σαν όπλο τους την καλή τους άμυνα οι Sintrim Team πήραν το προβάδισμα από την πρώτη κιόλας περίοδο και δεν το άφησαν ποτέ. Με 8 πόντους του Σβεντζίδη και 4 του Λιβέρη προηγήθηκαν 16-7 στην πρώτη περίοδο.

Πιο ισορροπημένα τα πράγματα στην δεύτερη περίοδο καθώς για τους Old Stars ο Σεϊταρίδης σημείωσε 6 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετό και το σκορ ημιχρόνου 29-18 έδειχνε βουνό για τους φιλοξενούμενους.

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο με τους Old Stars να προσπαθούν συνεχώς να μειώσουν και τους Sintrim να διατηρούν το προβάδισμα τους πάνω κάτω στους 10 πόντους και στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 39-27 να δείχνει πως πρέπει να γίνουν πολλά πράγματα για να γυρίσει το παιχνίδι.

Η τέταρτη και πιο παραγωγική περίοδος, κυρίως λόγω των πολλών φάουλ στο τέλος στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ρίξουν την διαφορά ενόψει και της ρεβάνς του 2ου γύρου ανέδειξε νικητές τους Sintrim Team με 57-49, οι οποίοι από αυτό το παιχνίδι μπορούν να κρατήσουν την πολύ καλή τους άμυνα.

Σε καλή μέρα παρά την ήττα τους βρέθηκαν οι Σεϊταρίδης (14π), Αλεξιάδης (13π) και Περρωστής (12π). Ενώ για τους νικητές Sintrim καλή εμφάνιση από Σβεντζίδη (12π) και Οταμπασίδη (6π, 16ρ), αλλά MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Λιβέρης τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

SINTRIM TEAM (Κώστας): Οταμπασίδης 6(1), Λιβέρης 18(1), Μαυράκης, Καραουλάνης, Κατσαούνης 8, Καρακώστας 4, Μπούζης, Μαρκούλης 4, Σβεντζίδης 12, Λαδόπουλος 3, Μάρκος 2

OLD STARS SALONICA (Στράντζαλης): Λαθουράκης 2,Χριστοδούλου 4, Περρωστής 12(3), Σεϊταρίδης 14(2), Τριανταφυλλίδης 2, Αλεξιάδης 13, Μαστρογιάννης, Βραχνός 2