29/01/2024
Μπεκρίμ Team 6 18 16 6 - 46 -
Think Digital 2 13 12 13 - 40 -

«Show» του Ανδρέα Δημήτρη και μεγάλη νίκη για τους Mpekrim Team

Με τον Ανδρέα Δημήτρη να βρίσκεται στη ζώνη... του λυκόφωτος και την άμυνα των Mpekrim Team να παίρνει άριστα στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, οι περσινοί φιναλίστ της Development League έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη επί των Think Digital (46-40), από τους οποίους έχουν πάρει τον «αέρα», με συνεχόμενες νίκες, τόσο στα Play Offs, όσο και στην κανονική διάρκεια. Η νίκη αυτή ήταν βάλσαμο για τους «μπεκρήδες», που θα παλέψουν μέχρι τέλους για να μπουν στα Play Offs.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρομερή νευρικότητα και από τις δύο ομάδες και είναι ενδεικτικό του κακού θεάματος πως το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «φτωχό» 6-2, με τους TDG ειδικά να δυσκολεύονται απίστευτα να κάνουν το παραμικρό στην επίθεση, την ώρα που και οι Μpekrim Team έβρισκαν πόντους με το σταγονόμετρο. Το θέαμα βελτιώθηκε στην Β' περίοδο, με τους Mpekrim Team να βρίσκουν πολλές λύσεις στο πρόσωπο του Ανδρέα Δημήτρη, ο οποίος «ζεστάθηκε» επιθετικά και έδωσε σημαντικές βοήθειες στην ομάδα του, με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 24-15 για τους «μπεκρήδες».

Στην επανάληψη, οι Think Digital προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, όμως οι Μpekrim Team έβρισκαν τον τρόπο να συντηρούν την διαφορά κοντά σε διψήφιες τιμές και ο Ανδρέας Δημήτρης ήταν εκείνος που μετέτρεψε τον αγώνα σε ένα «oneman show», σκοράροντας με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο. Κάθε φορά που οι TDG προσπαθούσαν να πλησιάσουν, εκείνος ήταν εκεί για να «διαλύει» την αντίπαλη άμυνα και με αυτόν σημαιοφόρο, οι Mpekrim Team έφτασαν στην τελική επικράτηση, με τελικό σκορ 46-40.