22/03/2024
Blue Rose 17 8 22 13 - 60 -
Aladalon 20 18 21 21 - 80 -

Show Βαγγέλη για τους Aladalon!

Έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Βαγγέλη, οι Aladalon κέρδισαν εύκολα το Blue Rose με 60-80 στο Athens Sports Hall, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League, με τις δύο ομάδες να είναι αδιάφορες βαθμολογικά.

Ορεξάτος από το ξεκίνημα της συνάντησης εμφανίστηκε ο Βαγγέλης, καθώς με 10 δικούς του πόντους, 5 του Σεφέρη και τρίποντο του Μίντζη, οι Aladalon προηγήθηκαν με 10-20, 3:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και 6 πόντους του Ιωαννίδη, 4 του Δανασή και 3 του Τσομίδη, μείωσαν στους 3, 17-20.

Το Blue Rose συνέχισε την αντεπίθεσή του και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, εκεί όπου με 4 πόντους του Ιωαννίδη και καλάθι του Μπουτσέτου, πήρε κεφάλι στο σκορ με 23-22. Το υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους ανήκε στους φιλοξενούμενους, αφού με ακόμη 10 πόντους του Βαγγέλη, 5 του Αθανασάκου και τριποντάκι του Συλιγνάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 25-38!

Ασταμάτητος ήταν ο Βαγγέλης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 8 νέους δικούς του πόντους και βοήθειες των Σεφέρη - Μίντζη, έδωσαν αέρα 20 πόντων στους κόκκινους, 29-49. Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Τριανταφύλλου και με 14 δικούς του πόντους, αλλά και 6 του Δανασή, έβαλαν ξανά στο παιχνίδι την παρέα του Μαυροειδάκου, μειώνοντας στους 12, 47-59, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aladalon δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Σεφέρη, Βαγγέλη και Αθανασάκο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 60-80. Για το Blue Rose στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ιωαννίδης, Δανασής και Τριανταφύλλου.

Πολυτιμότερος του Blue Rose ο Ιωαννίδης με 14 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 6/10 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Aladalon ο Βαγγέλης με 37 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 16/28 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Καπετανάκος, Τσομίδης 3, Ιωαννίδης 14, Δανασής 16 (1), Χαραλαμπίδης, Δημητρόπουλος 2, Μπουτσέτος 2, Μαυροειδάκος 4, Τριανταφύλλου 19 (5)

Aladalon (Αθανασάκος): Βαγγέλης 37, Συλιγνάκης 3 (1), Μίντζης 10 (1), Σεφέρης 15 (3), Αθανασάκος 11 (2), Κτενίδης 2, Πατούρας 2

Τι μας άρεσε: Το άκρως επιθετικό μπάσκετ των δύο ομάδων!