11/02/2024
Proboraptors 19 16 13 18 - 66 -
Panzerakia 2 9 7 24 - 42 -

«Σίφουνας» οι Proboraptors παρέσυραν τα Panzerakia!

Στο πρώτο δεκάλεπτο μία ομάδα… υπήρχε στο παρκέ και αυτή ήταν οι Proboraptos. Βλέποντας τους αντιπάλους τους να «σπάνε» τα καλάθια, κατάφεραν να φτιάξουν ένα σερί 18-0, με τους Αβούρη και Μουσούντα να είναι οι κύριοι εκτελεστές. Το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων ήρθε στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, με τον Γκανή να κάνει το 18-2, ενώ ο Σαχάς με μία βολή διαμόρφωσε το 19-2.

Οι άστοχες προσπάθειες από τα Panzerakia συνεχίστηκαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά κάπως η εικόνα τους βελτιώθηκε λεπτό με το λεπτό. Ωστόσο, η διαφορά είχε ξεφύγει κατά πολύ, με τους Αβούρη, Τραϊφόρο και Σαχά να έχουν φέρει το σκορ στο 30-9. Οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας στα χέρια τους μία διαφορά 24 πόντων (35-11).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν «φτωχό». Ο Πολυχρονόπουλος έβαλε συνεχόμενα καλάθια για τους φιλοξενούμενους και έφερε το σκορ στο 41-18. Τελικά, η περίοδος έκλεισε με ένα «στρογγυλό» +30, καθώς ο Σαχάς έγραψε το 48-18.

Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν αρκετά στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν περισσότερα λάθη και τα Panzerakia έδειχναν να λειτουργούν καλύτερα στην επίθεση. Αλλά το σκορ εκεί που είχε φτάσει δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε κάτι. Τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά πέρασαν και το τελικό σκορ έγραψε 66-42.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βάιος Μουσούντας με 17 πόντους, 1 κλέψιμο, 8 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τα Panzerakia ξεχώρισε ο Ηλίας Φανουργιάκης με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Οι Proboraptors μέτρησαν 24/45 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12/20 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 19 λάθη και 3 μπλοκ. Τα Panzerakia είχαν 8/28 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 5/12 βολές, 21 ριμπάουντ, 7 ασίστ, όπως και 13 κλέψιματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 18(6ρ.), Αντωνόπουλος 8(2ρ.), Βαλέντζης, Κατσιμίχας 5(4ρ.), Κουνενιδάκης, Μουσούντας 17(8ρ.), Σαχάς 11(11ρ.), Τραϊφόρος 7(2ρ.)

Panzerakia (Χριστόπουλος): Γκανής 2(2ρ.), Ζωγράφος 2, Κατσιγιάννης 4(3ρ.), Μωραΐτης 3(3ρ.), Πάγκαλος Δ., Πάγκαλος Ε., Πάλλας 2(2ρ.), Παπαδόπουλος, Πολυχρονόπουλος 14(2ρ.), Φανουργιάκης 15(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυναμικό ξεκίνημα των Proboraptors στο παιχνίδι.