22/05/2023
Yellow Submarine 19 21 18 17 - 75 -
BEGOU.. LUCKY 3 8 8 16 - 35 -

«Σίφουνας» στο Final 4 του Κυπέλλου οι Yellow Submarine

Μία κατηγορία χωρίζει τους Yellow Submarine και τους Begoulucky, με τη διαφορά ποιότητας μεταξύ τους να είναι αρκετά μεγάλη, κάτι που πιστοποιήθηκε και στον προημιτελικό κυπέλλου, με το «κίτρινο υποβρύχιο» να φτάνει σε έναν υγιεινό περίπατο (75-35) και να προκρίνεται στις 4 καλύτερες ομάδες του θεσμού. Aπό την άλλη, οι Begoulucky ήταν η μοναδική ομάδα που εκπροσώπησαν την Development League στο Final 8 του Κυπέλλου, χωρίς όμως να μπορέσουν να συνεχίσουν την εξαιρετική τους πορεία.

Το παιχνίδι φάνηκε εξ αρχής πως γέρνει προς τη μεριά προς την πλευρά των Yellow Submarine, οι οποίοι μπήκαν στο ματς...φουριόζοι και αποφασισμένοι και να μην αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους. Με τον Στεφανίδη να παρουσιάζεται εντυπωσιακός έξω από τα 6,75 και την άμυνα να «δαγκώνει», το +16 (19-3) της Α' περιόδου ήταν ένα απόλυτα φυσικό επακόλουθο.

Η εικόνα δεν άλλαξε επ' ουδενί στη δεύτερη περίοδο, με τους Yellow Submarine να συνεχίζουν να κυριαρχούν πλήρως και στις δύο όχθες του παρκέ. Ο προπονητής Γιώργος Αγγελόπουλος κατάφερε να πάρει το...μάξιμουμ από όλο του το ρόστερ και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 40-11, με την υπόθεση - πρόκριση να παίρνει από πολύ νωρίς τον δρόμο της.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού οι Yellow Submarine κατέβασαν ρυθμούς, προφυλάσσοντας παίκτες και δείχνοντας πως δεν έχουν όρεξη για...ρεκόρ. Με επιμέρους σκορ 18-8 στο Γ' δεκάλεπτο, το «υποβρύχιο» έστειλε τη διαφορά στο +39 (58-19).

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε ιδιαίτερο αγωνιστικό ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ χωρίς σκοπιμότητες και τους Yellow Submarine να σφραγίζουν την τελική τους επικράτηση με το...στρογγυλό +40 (75-35).

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Στεφανίδης με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 ασίστ, καθώς και 7/13 τρίποντα