25/07/2021
Kourkoutes BC 15 21 19 14 - 69 -
Ιχώρ 10 11 31 26 - 78 -

Συγκλονιστικός Ιχώρ στο Final Four!

Το βράδυ της Παρασκευής 23, Ιουλίου στο Μπασκετάκι Αρένα, ένας απίθανος Ιχώρ έκανε τεράστια ανατροπή από το – 19 και προκρίθηκε πανάξια στο φάινάλ-φόρ της Δευτέρας απέναντι στις Κουρκούτες με 69 – 78.

Οι Κουρκούτες μπήκαν δυνατά το πρώτο δεκάλεπτο και εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα των Νακόπουλου(7), Τσάκωνα(4) και Αθανασίου, ένωώ ο Ιχώρ πέτυχε μόνο δύο καλάθια με Πατρινό και Πετρίδη κι όλα τα άλλα με βολές (15-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιχώρ αντιμετώπιζε ξανά τεράστια προβλήματα στην επίθεση καθώς σκόραρε μόνο με αναλαμπές των Γασπαράτου(6) και Πετρίδη.Στην αντίπερα όχθη οι Ερυθρόλευκοι με το πόδι πατημένο στο γκάζι και τους Νακόπουλο(4),Τσάκωνα(4) και τρίποντα από Αθανασίου, Βασιλόπουλο και Σαρακηνό, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36 – 21.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου οι Κουρκούτες σκόραραν με Τσάκωνα, Βεϊσάκη και Μανιουδάκη. Ο Ιχώρ που είχε μπει με το μαχαίρι στα δόντια, με Γασπαράτο(6), Πετρίδη(4) και Πατρινό(8) να ανεβάζουν στροφές μείωσαν σε 43 – 41! Στην συνέχεια γηπεδούχοι με τον Αθανασίου(6) να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του κρατούσαν το προβάδισμα, ενώ για τους φιλοξενούμενους Γασπαράτος, Ευαγγέλου και Πετρίδης είχαν την ομάδα τους κοντά(55-52).

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι Κουρκούτες με το Μανιουδάκη να βάζει 4 πόντους, τον Νακόπουλο ένα τρίποντο και τον Τσάκωνα ένα καλάθι έμεναν μπροστά στο σκορ.Ο Ιχώρ ακολουθούσε καταπόδας και με τον Ευαγγέλου να παίρνει μάχες κάτω από τα καλάθια και τον Πατρινό(8) να κάνει πλέον ότι θέλει , πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 64 – 66. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν μεν με τον Βεϊσάκη αλλά στη συνέχεια φάνηκαννα χάνουν το μυαλό τους σκοράροντας μόνο με βολή Μανιουδάκη και καλάθι του Τσάκωνα. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα για τον Ιχώρ , ο οποίος με Γασπαράτο(4),Πετρίδη(5) και Πατρινό να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήραν τεράστια νίκη – πρόκριση(69-78).

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ιωάννης Πατρινός με 26 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσάκωνας με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Οι Κουρκούτες είχαν 24 / 44 δίποντα, 6 / 27 τρίποντα, 3/13 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Ο Ιχώρ είχε 18/ 45 δίποντα, 7 / 23 τρίποντα,21/31 βολές , κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Κουρκούτες(Αθανασίου): Νακόπουλος 14(9ρ,9ας.), Μεγαγιάννης 2, Βασιλόπουλος 3, Σαρακηνός 3, Βεϊσάκης 5(8ρ.), Ρόζας 1(6ρ.), Αθανασίου 12 (10ρ.), Τσάκωνας 18(9ρ.), Μανιουδάκης 11.

Ιχώρ (Μπάστας): Πετρίδης 18 , Γαλανάκης, Πατρινός 26(16ρ.) , Ευαγγέλου 9(9ρ.), Γασπαράτος 25(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Το γεμάτο πρώτο ημίχρονο που έκαναν οι Κουρκούτες και η τεράστια εμφάνιση του Ιχώρ στο δεύτερο.