25/09/2019
Hoopers BC 17 17 5 14 - 53 -
Koutchers 14 13 14 17 - 58 -

Σίγουρα ήταν οι Koutchers αυτοί;;;

Άσσο ημίχρονο, διπλό τελικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Enersizers και Koutchers, με τους πορτoκαλοί να είναι καλύτεροι στο πρώτο μισό της συνάντησης (34-27) και τους  12 (!!!) «Κουτσούς» να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 53-58 στην δική τους πρεμιέρα στον έκτο όμιλο του Basketaki Cup!

Χορταστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Enersizers να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με τους Ματθαίο – Κατσάφαρο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα, προηγήθηκαν με 17-14. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά  οι Κορδαλής (5π), Παπαγεωργίου (4π) και Νικόλαου (4π)!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους οράνιε να χτίζουν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 32-21, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων  34-27, χάρη σε 4 πόντους του Γαβαλά, 4 του Λιβιτσάνου και τρίποντο του Ματθαίου. Από κοντά ακολουθούσαν και σε εκείνο το σημείο οι Koutchers, με τους Παπαγεωργίου (5π) και Σκυφτούλη (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κουτσοί έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες τους Παπαγεωργίου (4π), Μακρόπουλο (3π), Σκυφτούλη, Κορδαλή και Μπιζιώτη, πήραν το τιμόνι στα χέρια τους με 39-41. Μοναδικός διασωθέντας των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα ο Λιόκας, πετυχαίνοντας τους 4 από τους 5 πόντους της ομάδας του!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους και τον Μακρόπουλο να εκτελεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ, παίρνοντας βοήθειες από τους Μπιζιώτη (4π), Κορδαλή, Μουμούρη και Παπαγεωργίου, διατήρησαν μέχρι το φινάλε το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη με 53-58. Μόνος του πάλευε στα τελευταία λεπτά για τους Enersizers ο Γεωργόπουλος, πετυχαίνοντας 9 συνεχόμενους πόντους, ενώ ένα τριποντάκι έβαλε ο Ματθαίος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 15/44 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 2 τάπες και 19 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 18/40 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ με την σειρά τους, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Enersizers ο Γεωργόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 7/9 βολές και 2/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Koutchers ο «επιθετικός» Κορδαλής με 11 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/7 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος! Τι άλλο δηλαδή να κάνει για να βγει mvp;!

Enersizers (Κατσάφαρος): Λιαράκος 5, Γεωργόπουλος 11, Δημάκης, Λιβιτσάνος 6, Στανωτάς 4, Γαβαλάς 4, Ματθαίος 12 (3), Κατσάφαρος 3 (1), Ρέμπελος, Λιόκας 8

Koutchers (Παπαγεωργίου): Τηγανίτας Φ., Τηγανίτας Σ., Κουρλαμπάς, Κορδαλής 11 (1), Παπαγεωργίου 15, Μουμούρης 5, Νικολάου 4, Μακρόπουλος 9 (3), Ραμόπουλος, Μπιζιώτης 6, Μήλος 1, Σκυφτούλης 7

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό κλέψιμο με βουτιά «θανάτου» του Φώτη Τηγανίτα, που δεν έμεινε εκεί, αφού πεσμένος και με πλάτη στο καλάθι, σέρβιρε έτοιμο καλάθι στον Ανδρέα Κορδαλή!