21/10/2023
Flying Circus 14 9 13 18 - 54 -
Ερυθρός Σταυρός 15 16 12 19 - 62 -

Σήκωσε Μανίκ(ι)α ο Ερυθρός!

Με τον οίστρο του Μανίκα στο επιθετικό κομμάτι να μην... κρατιέται, ο Ερυθρός Σταυρός επιβλήθηκε του Flying Circus με 54-62 στο Φάληρο, με τον αγώνα να είναι αμφίρροπος μέχρι τέλους!

Δυναμικά ξεκίνησε ο αγώνας, καθώς και το Flying Circus αλλά και ο Ερυθρός Σταυρός έκαναν γρήγορες επιθέσεις,με αποτέλεσμα ο ρυθμός να είναι υψηλός και Μανίκας με Δροσόπουλο να μην... κρατιούνται στο επιθετικό κομμάτι, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-15 για την παρέα του Κουτουζή, με το παιχνίδι να φαίνεται εται από την αρχή πως θα είναι δυνατό και αμφίρροπο! Κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή της η αστοχία, με τους Κάκια και Φάλαγγα να ξεφεύγουν από την... μετριότητα και να βοηθούν Circus και Ερυθρό αντίστοιχα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-31 με βολές του Τσέκα σε νεκρό χρόνο.

Το δίδυμο Παπαδόπουλος-Μανίκας βγήκε στην... επιφάνεια και θέλησε να τραβήξει "κουπί" στην επίθεση, καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο να κάνει τους μπλε να προηγηθούν με 36-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ήταν όμως αποφασισμένο το σύνολο των φιλοξενούμενων να μην αφήσει το παιχνίδι να γυρίσει και με σωστή διαχείριση και καλό γυρισμα της μπάλας στην επίθεση... βρήκε τα καλάθια που έψαχνε και κλείδωσε τη νίκη με τελικό σκορ 54-62.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης ο Μανίκας με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σωτηρόπουλος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/47 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 3/11 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/37 δίποντα, 9/36 τρίποντα, 9/19 βολές, 50 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη.

Flying Circus (Πιπιλής): Σωτηρόπουλος 14, Αλεξάκης 9, Μαρίνης 2, Ασημακόπουλος, Κάκιας 14, Δροσόπουλος 6, Πιπιλής 9.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Παπαδόπουλος 9, Κυριακόπουλος 4, Μανίκας 21, Ασημομύτης, Πάντζαλης, Τσέκα 8, Κουτουζής 10, Φάλαγγας 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!