15/01/2024
Somalia Pirates 24 15 10 14 - 63 -
Alpinists BC 23 16 22 24 - 85 -

Επιτέλους, οι Alpinists έδωσαν σημάδι ζωής!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Alpinsts θύμισαν σε όλους ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, καθώς όντας καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού νίκησαν τους Σομαλούς Πειρατές με σκορ 63-85!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες μας παρουσίασαν ένα άκρως χορταστικό μπασκετικό θέαμα, με το πέρας της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με το επιμέρους 24–23. Ο Παπαηλιού πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Καλφαγιάννης με 6π, 3ρ και 2 ασίστ! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μουτεβελής με τρία εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 αποτέλεσε των καλύτερο παίκτη των Alpinists

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα στην απόλυτη ισορροπία (39-39)! Οι Καράβης, Νεαμονυτός και Παπαντωνίου ηγήθηκαν των προσπαθειών με 4 πόντους έκαστος!  Στην αλλά πλευρά, ο Παπαηλιού συνέχισε να αποτελεί τον κύριο πονοκέφαλο των Alpinists, καθώς πρόσθεσε ακόμη 11 πόντους στη συλλογή του! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 39–39.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε εξολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, αφού  έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κράτησαν  τον αντίπαλο  στους δέκα πόντους και με τον Μαγκανιάρη να παίρνει το όπλο του και να πετυχαίνει 13 πόντους, βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος στο συν δώδεκα με σκορ 49-61!

Στο φίνις του παιχνιδιού όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά κατάφεραν να το αυξήσουν, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία άκρως σημαντική νίκη με σκορ 63–85.

Betsson MVP ο Θανάσης Καράβης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μιχαήλ Καλφαγιάννης είχε 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3;ασίστ και 4  κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 27/67 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 10/21 βολές, 40 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 26 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 24/47 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/21 βολές, 49 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 34 λάθη.

Σομαλοί Πειρατές(Βελιβασάκης): Βρούτσης 2, Καλφαγιάννης 18, Ντούλης 10, Παπαηλιού 29, Σταματέας, Στραβοπιεράκος 1, Ντζόγιας 3.

Alpinsts(Μαρούδης): Βακρινός 4, Καββαδίας 2, Καράβης 20, Λυμπερόπουλος, Μαγκανιάρης 21, Μουτεβελής 18, Νεαμονυτός 4, Παπαντωνίου 8, Ποντίκας, Συκάρης 8.

Τι μας άρεσε : Τα 26 κλεψίματα των νικητών!