25/01/2024
Draft Fathers 9 10 11 23 - 53 -
Paraliers 5 13 15 15 - 48 -

Σημάδι παραμονής για τους Draft Fathers!

Το βραδάκι της Πέμπτης 25 Ιανουαρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, για την 15η αγωνιστική της Evolution, οι Draft Fathers με εξαιρετική άμυνα και τον Λαρεντζάκη σε μεγάλα κέφια, επικράτησαν απέναντι στο φαβορί των Paraliers, κάνοντας πολύ σημαντικό βήμα στην υπόθεση της παραμονής.

Σφιχτές άμυνες, σετ επιθέσεις και χαμηλό σκορ, απεικόνιζε την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Λαρεντζάκης με 5 πόντους έκανε τη διαφορά για τους Draft Fathers οι οποίοι είχαν και το προβάδισμα με 9 – 5.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να σκοράρουν δύσκολα και τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Λαρεντζάκης και Γιαννακός ανέλαβαν το σκοράρισμα για τους Fathers με 5 πόντους έκαστος, ενώ για τους Paraliers ξεχώρισε ο Περσεμάτης με 7 πόντους, για το 19 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, βρήκαν λύσεις με Περσεμάτη , Μπραϊμνιώτη και Βενιανάκη να βάζουν από 4 πόντους και πέρασαν μπροστά με 30 – 33. Για τους Fathers που ξεκίνησαν άσχημα στο πρώτο πεντάλεπτο αλλά ξύπνησαν στη συνέχεια, Σκληράκης(2) και Γιαννακός σκόραραν από τα 6.75.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν η ώρα του <Λάρε> να επιβάλει τον δικό του νόμο!! Ο μπόμπερ των Draft Fathers με 9 συνεχόμενους πόντους και 12 συνολικά, έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του Παππά και ο Γιαννακός ήρθε στη συνέχεια να βάλει 7 ακόμα πόντους στη συλλογή του, χαρίζοντας στην ομάδα του μια τεράστια νίκη με 53-48! Στο στρατόπεδο των Paraliers, πάλεψαν Τσαϊρέλης(5) και Σκόρδος(4), χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Λαρεντζάκης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μηνάς Περσεμάτης με 13 πόντους,7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Fathers είχαν 9 / 34 δίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 11 / 17 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Paraliers είχαν 18 / 46 δίποντα, 2 / 16 τρίποντα, 6 / 9 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Draft Fathers (Παππάς): Βλαχοθανάσης 5(16ρ.), Κουρεμένος, Λαρεντζάκης 22, Ράπτης, Σκληράκης 8, Pregka 1, Γιαννακός 17(8ρ.).

Paraliers (Σκόρδος): Βενιανάκης 3, Ηλιόπουλος 2, Μπραϊμνιώτης 6(8ρ.), Περσεμάτης 13(7ρ.), Σκόρδος 10, Τσαϊρέλης 14(9ρ.).