03/02/2024
Alpinists BC 12 19 20 11 - 62 -
Πι Stoli α 18 15 9 10 - 52 -

Σημάδι ζωής από τους Alpinists!

Το ξεκίνημα δεν προμήνυε τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς το πέρας του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Λιόλιου σε θέση οδηγού με σκορ 12–18. Ο Ιωαννίδης ανέλαβε το κύριο επιθετικό φορτίο με 7 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κωνσταντινίδης με 5. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μαγγανάρης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 7 πόντους.

Τα πρώτα μηνύματα για τα όσα θα συμβούν τα λάβαμε κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στις δύο πλευρές του γηπέδου, κερδίζοντας το δεκάλεπτο με το επιμέρους 19–15. Ο Μαγκανιάρης για ακόμη μία φορά ήταν καθοριστικός με 7 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε Ιωαννίδης από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 31-33.

Οι Alpinists με την επιστροφή τους στο παρκέ του Seven έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κατέβασαν τα ΠιStolia κάτω από τους δέκα πόντους και με τον Συκάρη να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση(9π, 8ρ, 2ασίστ), έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν εννέα με σκορ 51-42!

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αθλητικότητα και την ενέργεια που διαθέτουν σαν ομάδα, αλλά και τους 5 πολύτιμους πόντους του Μαγκανιάρη, κατάφερα να φτάσουν σε μία πανάξια και συνάμα άκρως σημαντική νίκη με σκορ 62-52!

Betsson MVP ο Γιάννης Συκάρης με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ρωμανός Ιωαννίδης είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 13/33 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 9/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/39 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 7/9 βολές, 34 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη.

Alpinists(Μαγκανιάρης): Βακρινός 6, Καββαδίας 2, Λυμπερόπουλος 2, Μαγκανιάρης 24, Μουτεβέλης 6, Νεαμονιτός 6, Ποντίκας 1, Συκάρης 15.

ΠιStolia(Λιόλιος): Βούλγαρης 2, Ιωαννίδης 17, Κωνσταντινίδης 7, Λιόλιος 19 Μαυρεδάκης 4, Πλάκας 3.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Μαγκανιάρη και Συκάρη!