23/11/2022
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 8 11 17 4 - 40 -
Phoenix Stars 12 14 8 24 - 58 -

Σημαντική νίκη για τους Phoenix Stars!

Ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ και η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους στο σκοράρισμα παρά τις προσπάθειες του Μαλακώζη. Οι Phoenix Stars εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Μόκκα κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 8-12.

Στην δεύτερη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ανέβασαν τον ρυθμό και με όμορφες συνεργασίες του Νταμπούδη και του Ακριτόπουλου κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι Phoenix Stars κατάφεραν να βρούν λύσεις στην επίθεση με τον Νεραντζάκη να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους και να κρατάει σταθερά την ομάδα του μπροστά στο σκορ διαμορφώνοντας το 19-26.

Στην τρίτη περίοδο οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ συνέχισαν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν γυρίσουν τούμπα το μάτς και να περάσουν μπροστά στο σκορ με τους Μαλακώζη και Τοπαλίδη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση πευχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο.Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 36-34.

Οι παίκτες των Phoenix Stars μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα στον αγώνα. Ανέβασαν την πίεση στην μπάλα και με όμορφες συνεργασίες των Εφραιμίδη και Νεραντζάκη στην επίθεση επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και με την αστοχία από την περιφέρεια να συνεχίζεται γνώρισαν την ήττα με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 40-58.

MVP του αγώνα αναδύχθηκε ο Δημήτρης Χασιώτης με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κυπαρίσσης Νταμπούδης με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Κουτρομάνος 4, Εμμανουηλίδης, Ακριτόπουλος 6(2), Ιωαννίδης 4, Μαλακώζης 10(2), Νταμπούδης 8, Μουράτης, Τοπαλίδης 8.

Phoenix Stars: Χασιώτης 9(1), Εφραιμίδης 8(2), Τσώτσος 2, Μόκκας 10, Τερμεντζής 8, Σαμούτης 3(1), Στρούζας 4, Νεραντζάκης 14.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.