04/02/2023
Old Stars 10 14 12 15 - 51 -
Τεμπελχανάδες 13 20 25 17 - 75 -

Σημαντική νίκη για την κατηγορία από τους Τεμπελχανάδες!

Μπορεί να κατέβηκαν με μόλις πέντε παίχτες οι Τεμπελχανάδες ωστόσο πήραν ένα άνετο ροζ φύλλο αγώνα παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ και στις δύο μεριές του γηπέδου για σαράντα λεπτά. Έχοντας σε καλή μέρα τους Απάλλα, Δημαρά και Καλαϊτζάκη έφτασαν στο τελικό 51-75 αφήνοντας τους Old Stars πίσω στην βαθμολογία και πιο κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Κάρβουνο του Περιστερίου το βράδυ του Σαββάτου στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Development League.

Ο Δημαράς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ (0-2) πετυχαίνοντας καλάθι στον αιφνιδιασμό, με τρίποντο του Καπράλο απάντησαν οι Old Stars (2-3) και κράτησαν το +1 μέχρι τα μέσα της περιόδου όπου το σκορ ήταν 4-5. Τελευταία ισοπαλία στο ματς είχαμε όταν μετά από τρίποντο του Δουκάκη το σκορ έγινε 8-8. Στη συνέχεια με επιμέρους 5-2 στο τελευταίο δίλεπτο του ματς οι «ροζ» έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με τρεις πόντους (10-13).

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο και πολύ γρήγορα ανέβασαν την διαφορά στους 11 πόντους έπειτα και πάλι από καλάθι στο transition του Δημαρά (17-28). Μέχρι τους έξι πόντους μείωσαν με τρίποντο του Πέτρου οι Old Stars (22-28) αλλά και πάλι θα διευρύνουν το προβάδισμα τους οι Τεμπελχανάδες πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια με διαφορά εννιά πόντων (24-33).

Οι Τεμπελχανάδες έδειξαν πως θέλουν από νωρίς να καθαρίσουν το συνεχώς το ματς και συνεχώς ανέβαζαν την διαφορά. Όλοι οι παίχτες πλην του Απάλλα σκόραραν σε αυτό το δεκάλεπτο με τον Καλαϊτζάκη να ξεχωρίζει ενώ από την άλλη ο Καπράλος ήταν αυτός που προσπαθούσε για τους Old Stars. Το +22 (36-58) στο 30’ έθεσε τις βάσεις για ένα ροζ πολύ σημαντικό ροζ φύλλο στους φιλοξενούμενους.

Τελευταία περίοδος λοιπόν και το μόνο που έλειπε ήταν το τελικό σκορ καθώς οι Old Stars δεν έδειχναν πως θα μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς. Ο Απάλλας με τον Δημαρά ήταν πολύ καλοί και σε αυτό το δεκάλεπτο με τον πρώτο μάλιστα να γράφει και το τελικό 51-75 έπειτα από σουτ τριών πόντων ισοφαρίζοντας μάλιστα το μάξιμουμ της διαφοράς που ήταν οι 24 πόντοι.

Betsson MVP ήταν ο Καλαϊτζάκης που σημείωσε 18 πόντους (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/10 βολές) κάνοντας double-double με 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καπράλος με 16 πόντους (5/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές), 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Οι Old Stars είχαν στα δίποντα 37% (19/51), 15% στα τρίποντα (3/20), 57% από την γραμμή των βολών (4/7), μάζεψαν 48 ριμπάουντ (12 επιθετικά), μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 18 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 46% (22/48), 42% στα τρίποντα (8/19), 32% από τη γραμμή των βολών (7/22), μάζεψαν 39 ριμπάουντ (6 επιθετικά), μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα 1 μπλοκ και 8 λάθη.

Old Stars: Γεωργούσης 11, Δουκάκης 5 (1), Δρακόπουλος 4, Καπράλος 16 (1), Πέτρου 5 (1), Τζιόπας 6, Τζώρτζος 4.

Τεμπελχανάδες: Απάλλας 23 (3), Δημαράς 21 (2), Καλαϊτζάκης 18 (1), Φωτίου 8 (2), Χατζηκωνσταντίνου 5.

Τι μας άρεσε: Παρά το λειψό τους ρόστερ οι Τεμπελχανάδες είχαν τις ανάσες για να παίξουν πολύ ωραίο μπάσκετ για 40 λεπτά.