11/02/2024
Black Mapa 14 15 6 20 - 55 -
Beeranhas 20 13 6 15 - 54 -

Σημαντική νίκη σε… Γκρανκινιολικό φινάλε για το Black Mapa!

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στα πρώτα λεπτά, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν αρκετά και προηγήθηκαν με 6-15. Ο Ηλιόπουλος ήταν σταθερά αποδοτικός για το Black Mapa και βοήθησε ώστε να πλησιάσει στο 14-17. Οι τρεις βολές του Κουγιεντάκη κράτησαν μπροστά τα Beeranhas και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 14-20.

Ο Αγγελόπουλος έκανε καλή δουλειά στο τομέα των ριμπάουντ, αλλά και του σκοραρίσματος και οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 23-27. Το ματς έφτασε ακόμα και στο δίποντο (29-31), αλλά το «τιμόνι» δεν άλλαξε χέρια. Χαϊδάκης και Ευαγγέλου συνεργάστηκαν άψογα στα τελειώματα του ημιχρόνου και έτσι το σκορ έδειχνε 29-33 στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα μειώθηκε αρκετά και από τις δύο πλευρές. Ο Κουγιεντάκης έδωσε πόντους από κοντά και από μακριά και τα Beeranhas πήγαν στο 33-38. 12 πόντοι μπήκαν συνολικά σε όλο το δεκάλεπτο, κάτι που αποδεικνύει πως το θέαμα χάλασε κάπως και με το πέρας της περιόδου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 35-39.

Οι δύο ομάδες με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδειξαν πως άφησαν πίσω τους το κακό τρίτο δεκάλεπτο και η εικόνα του ματς βελτιώθηκε κατά πολύ. Μάλιστα το παιχνίδι εξελίχθηκε έτσι και το φινάλε έγινε… Γκρανκινιολικό. Ο Βαγγέλης Γιανναράκης τα έκανε σχεδόν όλα για την ομάδα του, η οποία πέρασε μπροστά για το 45-43. Στη συνέχεια είχαμε μία «μάχη» Αγγελόπουλου-Ευαγγέλου με αλληλοαπαντήσεις στο σκοράρισμα και το σκορ πήγε στο 52-51. Λίγο μετά ήρθε το ισόπαλο 53-53 και τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες των τελευταίων δευτερολέπτων. Ο Ηλιόπουλος σαν «από μηχανής Θεός» μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από δύο άστοχες βολές και πέτυχε ένα πολύ καθοριστικό καλάθι για το 55-53. Ο Χαϊδάκης σχεδόν σε «νεκρό χρόνο» κέρδισε φάουλ που τον έστειλαν στη γραμμή, αλλά αστόχησε στην πρώτη και η δεύτερη εύστοχη δεν έφερε κάτι ουσιαστικό στα Beeranhas και έτσι το Black Mapa πανηγύρισε τη νίκη με 55-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ηλιόπουλος με 14 πόντους, 3 κλεψίματα, 19 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τα Beeranhas ξεχώρισε ο Χρήστος Κύρκος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Το Black Mapa μέτρησε 21/47 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 13/28 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 18 λάθη και 4 μπλοκ. Τα Beeranhas είχαν 16/32 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/12 βολές, 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 14 κλέψιματα, 21 λάθη και 6 μπλοκ.

Black Mapa (Γιανναράκης Ε.): Αγγελόπουλος 17(3ρ.), Γιανναράκης Ε. 18(5ρ.), Γιανναράκης Ν., Ηλιόπουλος 14(19ρ.), Κάπουας, Κρητικός 2(2ρ.), Παπαναστασόπουλος 4(6ρ.)

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 2(4ρ.), Δέτσης, Ευαγγέλου 13(12ρ.), Κουγιεντάκης 14(1ρ.), Κύρκος 13(8ρ.), Μίχιλης, Μιχαηλίδης 2(3ρ.), Χαϊδάκης 10(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του ματς.