13/02/2024
Sugar Mountains 13 6 8 12 - 39 -
Drunk Team 15 11 11 13 - 50 -

Σημαντικό «βήμα» παραμονής έκανε η Drunk Team!

Ένα σημαντικό «βήμα» για τη παραμονή στην Development League έκανε η Drunk Team, που κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Sugar Mountains με 39-50. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή εικόνα που έδειξαν για 20 λεπτά οι αντίπαλοί τους και είχαν τις λύσεις ώστε να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος, για να φτάσουν στις 7 νίκες (7-12). Από την άλλη, οι Sugar Mountains βλέπουν την αποστολή τους όσον αφορά την παραμονή να δυσκολεύει αρκετά, καθώς παραμένουν εντός επικίνδυνης ζώνης και βρέθηκαν στο 5-14.

Η Drunk Team είχε καλά ποσοστά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και βρέθηκε να προηγείται 4-10. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 11-10. Οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» αλλά τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το μικρό προβάδισμα 2 πόντων της Drunk Team, με τον Μουλαρογιάννη να κάνει το 13-15.

Το χέρι του Μουλαρογιάννη «ζεστάθηκε» στα ξεκινήματα του δεύτερου δεκαλέπτου και με δύο δικά του σερί τρίποντα οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +6(15-21). Ο Σταυρόπουλος επίσης έδωσε σκορ από κοντά και ανέβασε την απόσταση στους 9 πόντους (15-24), με τον Λαμπρόπουλο από την άλλη να προσπαθεί να αποτρέψει τους αντιπάλους του να ξεφύγουν. Το 19-26 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Sugar Mountains ήταν εκείνοι που μπήκαν με μεγαλύτερη όρεξη στο παρκέ. Μπενέκος, Μπάρλας και Λαμπρόπουλος έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και έφεραν την ομάδα τους στο τρίποντο (25-28), αλλά ο Παούρης βγήκε μπροστά για να μην κινδυνέψει ακόμα περισσότερο η Drunk Team, που έφτασε στο 25-32. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη πρώτη διψήφια διαφορά που είδαμε στο ματς, με το σκορ στο 27-37.

Οι γηπεδούχοι, βλέποντας και τα χρονικά περιθώρια να έχουν στενέψει, προσπάθησαν να παίξουν τη «τελευταία ζαριά». Πλησίασαν στους 5 πόντους (32-37), όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Ο Παούρης «μίλησε» ξανά όταν έπρεπε, ενώ ο Γκορόγιας έδωσε λύσεις μπροστά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και η διψήφια διαφορά επέστρεψε πάλι (36-48). Το ματς είχε φτάσει εκεί που ήθελε η Drunk Team, η οποία πήρε τελικά τη νίκη με 39-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 14 πόντους, 1 ασίστ,  1 κλέψιμο, 10 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Sugar Mountains ξεχώρισε ο Αθανάσιος Μπάρλας με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Οι Sugar Mountains μέτρησαν 16/44 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 4/8 βολές, 38 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη και 5 μπλοκ. Η Drunk Team είχε 18/43 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 2/8 βολές, 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, όπως και 6 κλέψιματα, 9 λάθη και 4 μπλοκ.

Sugar Mountains (Κούτρας): Αλ Ρατζάμπι Ν. 10(8ρ.), Αλ Ρατζάμπι Κ. 3(11ρ.), Κούτρας, Λαμπρόπουλος 10(4ρ.), Μίλε 2(3ρ.), Μουχτής, Μπάρλας 6(8ρ.), Μπενέκος 8(1ρ.)

Drunk Team (Κανιάς): Zeneli 4(6ρ.), Γκορόγιας 9(6ρ.), Μήτσικας 4(6ρ.), Μουλαρογιάννης 8(4ρ.), Παούρης 14(10ρ.), Παπαβασιλείου 5(1ρ.), Παπαπαναγιώτου 1(6ρ.), Σταυρόπουλος 5(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Παούρη, ο οποίος στα κρίσιμα σημεία ήταν αυτός που βγήκε μπροστά.