18/03/2023
Old Stars 12 17 12 6 - 47 -
Orlando Tragics 6 12 16 18 - 52 -

Σιμιτιάν σε... beast mode!

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το Σάββατο βράδυ για τα παιχνίδια στο ΣΕΦ, καθώς ένας υπέροχος αγώνας ανάμεσα σε Old Stars και Orlando Tragics τελείωσε με νίκη των δεύτερων με 47-52, σε ένα παιχνίδι με ενδιαφέρον για 40 λεπτά!

Ο Καπράλος ανέλαβε κοντά στο καλάθι, ενέργεια και σκορ έδωσε ο... πυραυλοκίνητος Βασίλης Βερώνης και οι Old Stars έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 12-6, καθώς οι Tragics δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν τη διάθεση των γηπεδούχων, έστω και αν έκλεισαν το δεκάλεπτο παίζοντας καλύτερα, με κερασάκι ένα καλάθι του Τσαμουρά με τη λήξη.

Αρκετά τα αβίαστα λάθη και οι ευκαιρίες που είχαν οι Tragics για τη μείωση του σκορ, με τους Ντρες, Κωνσταντίνου και Σιμιτιάν να προσπαθούν να συνέλθουν και να... ξυπνήσουν την ομάδα τους. Ο Τζώρτζος με τον Τζιόπα έδωσαν πόντους κοντά στο καλάθι για τους Stars, οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα με 29-18 για ημίχρονο.

Ένας Ντρες συγκεντρωμένος, ένας Σιμιτιάν ηγέτης και οι Tragics προσπάθησαν να περιορίσουν τον Βερώνη και να μειώσουν, πράγμα που κατάφεραν! Ο Τζώρτζος συνέχισε να δίνει το... παρόν και να αποτελεί κολώνα των γηπεδούχων, οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα με 41-34 για τρίτο δεκάλεπτο.

Ένα προβάδισμα το οποίο έμεινε μέχρι τέλους, με την αναμέτρηση να κλείνει στο 47-52 και τον Σιμιτιάν με απανωτά γκολ φάουλ να μπαίνει... μπροστά, να οδηγεί τους Tragics στη νίκη και το Σάββατο βράδυ η ομάδα του να κοιμάται με το ροζ φύλλο αγώνα... αγκαλιά!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αβραάμ Σιμιτιάν με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο. Από Old Stars ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γεωργούσης με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/39 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 5/10 βολές, 55 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/48 δίποντα, 4/31 τρίποντα, 6/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 4, Δουκάκης 2, Καπράλος 9, Τζιόπας 8, Βερώνης 17, Τζώρτζος 7 (11 ριμπ.).

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Κωνσταντίνου 12, Τσαμουράς 2, Αγγελιδάκης 4, Ντρες 9 (12 ριμπ.), Δημακαράκος 2, Σιμιτιάν 23, Κριαλάκος.

Τι μας άρεσε: Τα απανωτά γκολ φάουλ του Σιμιτιάν προς το τέλος!