17/11/2022
Space Hellas 11 17 18 17 - 63 -
Vatos Krokos 12 7 14 13 - 46 -

Συμπλήρωσε το "καρέ" η Space Hellas!

Στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της Master League παραμένει η Space Hellas, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισε τους Vatos Krokos με 63-46 στο κλειστό του Περιστερίου, κάνοντας έτσι το 4/4, ενώ η παρέα του Λάζου γνώρισε την τρίτη διαδοχική της ήττα!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Vatos Krokos να προηγούνται με 11-12, χάρη σε 4 πόντους του Βιντζηλαίου, 4 του Μπιστούνα και τριποντάκι του Λάζου. Το δίδυμο Μπαμπάκου - Παπαδόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο η Space Hellas ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 6 πόντους του Κωνσταντινίδη, 5 του Βεργόγιαννη και 4 του Παπαδόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 28-17. Το σκορ του πρώτου μέρους, 28-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παπαναστασίου, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Αμαργιανός και ένα δίποντο ο Βιντζηλαίος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Ντουμάνη, άλλους τόσους του Βεργόγιαννη, 3 του Μπαμπάκου και τρίποντο του Ηλιόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 46-33. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Χατζηνικήτα να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Αμαργιανού, τους 4 του Βιντζηλαίου και τους 3 του Μπιστούνα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas πάτησε γκάζι και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδόπουλο, Κωνσταντινίδη, Βεργόγιαννη, Κασνέση και Ντουμάνη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 63-46! Για τους Vatos Krokos στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βιντζηλαίος, Μπιστούνας, Αμαργιανός, Καλλίτσας και Παπαναστασίου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/25 βολές, 23/47 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 13/40 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp της Space Hellas ο Παπαδόπουλος με 18 πόντους 8/10 βολές, 5/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 4/9 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Space Hellas (Ντουμάνης): Παπαδόπουλος 18, Κασνέσης 4, Κωνσταντινίδης 10, Ελευθερίου 2, Μπαμπάκος 8, Ντουμάνης 6, Ηλιόπουλος 3 (1), Βεργόγιαννης 12

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Βιντζηλαίος 12, Κουτουλάκης, Λάζος 5 (1), Αμαργιανός 11 (2), Καλλίτσας 2, Μπιστούνας 12 (1), Παπαναστασίου 4

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Space Hellas, ακόμη και σε μια μέτρια βραδιά, έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη!