14/01/2024
Termites 15 6 12 15 - 48 -
AlsoupoLions 16 18 4 23 - 61 -

Συνέχεια στις νίκες για τους Alsoupolions!

Στο ξεκίνημα του ματς οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και βρέθηκαν μπροστά με 5-10. Ο Μπιμπούδης έφερε το ματς στην ισοπαλία (10-10), αλλά ο Βενιζέλος έδωσε ξανά το προβάδισμα στα «Λιοντάρια» (10-13). Παρά το γεγονός πως ο Ορφανίδης επέτρεψε στους Termites να κάνουν την ανατροπή (14-13), οι AlsoupoLions ήταν εκείνοι που έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-16.

Αντωνόπουλος και Βενιζέλος μπήκαν με… άγριες διαθέσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και το σκορ ξέφυγε στο 15-27. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν… εμφανιστεί ακόμα στο παρκέ και κάπως έτσι η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (15-33). Πέρασε αρκετή ώρα μέχρι ο Χριστόπουλος να βρει το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο και στο φινάλε της περιόδου οι AlsoupoLions ήταν στο +13(21-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν κάπως και χάλασαν τα ποσοστά τους. Έτσι οι Termites εκμεταλλεύτηκαν τις συγκυρίες και μπόρεσαν να πλησιάσουν. Ο Μπιμπούδης ήταν δραστήριος, ενώ Ορφανίδης και Χριστόπουλος έφεραν επίσης πόντους, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο -5(33-38).

Οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκαν πόντους πίσω από τη γραμμή του τριπόντου που τους ανέβασαν και τη ψυχολογία και απομακρύνθηκαν ξανά στο 39-53. Οι Termites όσο και να προσπάθησαν δεν κατάφεραν να φτιάξουν ένα καλό σερί που θα τους επέτρεπε να απειλήσουν περισσότερο και κάπως έτσι η νίκη ήρθε για τους AlsoupoLions με 48-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 30 πόντους, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ. Από τους Termites ξεχώρισε ο Γιώργος Χριστόπουλος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Termites μέτρησαν 16/35 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 7/17 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 7 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι AlsoupoLions είχαν 10/21 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 11/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 9 ασίστ, όπως και 12 κλέψιματα και 10 λάθη.

Termites (Αποστολόπουλος): Αλεφαντινός, Πασχαλινόπουλος, Μπιμπούδης 16(7ρ.), Σταματόπουλος 5(4ρ.), Χριστόπουλος 17(9ρ.), Αποστολόπουλος, Μεσσάρης, Ορφανίδης 6(4ρ.), Παζαρλόγλου 4(3ρ.), Χατζητσομπάνης

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Μαγκώνης, Πανταζής, Αντωνόπουλος 30(8ρ.), Αρβανιτίδης 2(5ρ.), Κυριακόπουλος 3(13ρ.), Βενιζέλος 22(3ρ.), Μαρκέτος 4(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των AlsoupoLions στο τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο «καθάρισαν» το ματς.