20/03/2024
East Side Pylaia 10 10 21 16 - 57 -
Basketόσαυροι 22 17 27 18 - 84 -

Συνέχισαν με νίκη οι Basketόσαυροι!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Basketόσαυρων. Οι Χριστοδουλίδης, Καραγιαννίδης και Πάλλας είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Basketόσαυρους να έχουν το προβάδισμα με 10-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα, ενώ οι East Side Pylaia φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Μαργέτη και Σιδόπουλου δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Basketόσαυρους να έχουν διαφορά 19 πόντων, 20-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Basketόσαυροι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Χριστοδουλίδη, Καραγιαννίδη και Πάλλα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι East Side Pylaia βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Μαργέτη και του Σιδόπουλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 41-66.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι East Side Pylaia δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Basketόσαυροι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 57-84.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Μιχαήλ Χριστοδουλίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους East Side Pylaia ξεχώρισε ο Δημήτριος Μπαμπαράτσας οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 6 πόντους και 15 ριμπάουντ.

East Side Pylaia: Αρδίτσογλου 2, Μαργέτης 20(2), Μήλιος 2, Μπαμπαράτσας 6, Σιδόπουλος 14(1), Τσάνγκα 6, Τσανόγλου 7(1)

Basketόσαυροι: Βαλσαμίδης 12, Καραγιαννίδης 21(2), Νάτσιος 2, Πάλλας 12, Παπανικολάου 3(1), Πρεβενάς 6(2), Τσαβλίδης 9(1), Τσεμνίδης 4, Χριστοδουλίδης 15(1)