Α.Σ.Κ. Αρισταίος 15 13 16 23 - 69 -
Aballiers 8 6 11 21 - 46 -

Συνεχίζει αήττητος ο Αρισταίος!

Το 3/3 στην Evolution League έκανε ο Αρισταίος καθώς επικράτησε εύκολα των Aballiers στο κλειστό του Περιστερίου.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν ότι καλύτερο από άποψη ποιότητας αφού και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη και σκόραραν με το... σταγονόμετρο. Ο Αρισταίος ωστόσο ήταν λίγο καλύτερος και με πρωταγωνιστές τους Παούρη, Δημητράτο και Gjini προηγήθηκε με 15-8. Κυρίως από τη γραμμή των βολών σκόραραν οι φιλοξενούμενοι. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι 6 από τους 8 πόντους ήρθαν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με πολυφωνία εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (28-14). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά, με τον Κρητικό να διασώζεται από το... ναυάγιο του δευτέρου δεκαλέπτου.

Με καλάθια των Ματζουρίδη, Κρητικού και Μανώλη οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, ωστόσο η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Έτσι, με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Παούρη και Gjini οι νησιώτες διεύρυναν το προβάδισμα τους και έβγαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη (44-25).

Οι Aballiers στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησαν να... κερδίσουν τις εντυπώσεις και να ρίξουν τη διαφορά σε... γήινα επίπεδα, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Οι παίχτες του Δεμένεγα σκόραραν όποτε χρειαζόταν και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη (67-46). Στον πάτο της βαθμολογίας παρέμειναν οι Aballiers γνωρίζοντας τη δεύτερη τους ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παούρης με double double και 15 πόντους (6/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/54 δίποντα, 7/35 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/34 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 19/31 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

ΑΣΚ Αρισταίος (Κ. Δεμένεγας): Gjini 15 (1), Τούντας 9 (2), Δημητράτος 10 (1) , Βαλεράς 6, Παούρης 15 (1), Βρεττός 3 (1), Σ. Δεμένεγας, Δρόσος 2, Περδικάρης 6 (1), Φιλιππόπουλος 3

Aballiers (Μανώλης): Θάνος 4, Βερνίκος 5, Λιακόπουλος 4, Κρητικός 17 (2), Ματζουρίδης 13, Μανώλης 3 (1)