23/10/2019
Ball Don't Lie 18 7 23 18 - 66 -
Remal Madrid 15 12 7 17 - 51 -

Και η BDL συνεχίζει ανοδικά με τον Μούλα, οδηγό του τρένου!

Το βράδυ της Τετάρτης, η BalldontLie υποδέχτηκε την Remal Madrid. Το παιχνίδι ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές ελλείψεις, δεν άντεξαν, έπεσαν παραγωγικά και γνώρισαν ακόμα μια ήττα με σκορ 66-51!

Πολύ κοντινό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Οι ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να υπάρξουν πολλά φάουλ αλλά και λάθη. 8 πόντους είχε ο Μπέρτσος για την Ball, με τον Λανδρίτση να σώζει την παρτίδα για την Remal με 7. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 18-15.

Πιο καλά μπήκε στην δεύτερη περίοδο η Remal. Με τον Κατσαΐτη να έχει 5 πόντους και με όλη την ομάδα να κινείται καλά στον χώρο, η Remal περιόρισε τους αντιπάλους μόλις στους 7 πόντους. Από αυτούς, 4 είχε ο Μπέλλας, ο οποίος προσπάθησε να ξυπνήσει την ομάδα του.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Μπέλλας στην δεύτερη περίοδο του αγώνα το έκανε στην τρίτη. Η γηπεδούχος ομάδα ξύπνησε και με 7 διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν, η BalldontLie δημιούργησε μια διαφορά 14 πόντων! Για τους «μαδριλένιους» 5 από τους συνολικά 7 πόντους της περιόδου είχε ο Τάσος Καπαρδέλης που επιθετικά δεν είχε στήριγμα.

Το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο ήταν ισορροπημένο. Από την μία η Ball προσπαθούσε να διατηρήσει την διαφορά και από την άλλη η Remal πάλευε να μειώσει. Ο Κακλαμάνης και η Ball δεν επέτρεψε τους αντιπάλους να πλησιάσουν και έτσι πήραν ακόμα ένα ροζ, αύτη την φορά με τον πίνακα να δείχνει 66-51 υπέρ τους. Για την Remal 11 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά είχε ο Τάσος Καπαρδέλης.

Mvp για 4η συνεχόμενη φορά ήταν ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 11 πόντους, 19 ριμπάουντ (7-12), 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 24:18 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/5 δίποντα (80%) και 3/4 βολές (75%). Για την Remal ξεχώρισε ο Τάσος Καπαρδέλης με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ (4-10) σε 36:44 λεπτά. Είχε επίσης 1 ασσίστ και 1 λάθος ενώ σούταρε 3/10 δίποντα (30%), 2/5 τρίποντα (40%) και 5/6 βολές (83,3%).

Σαν σύνολο, η BalldontLie είχε 18/47 δίποντα (38,3%), 6/31 τρίποντα (19,4%), 12/19 βολές (63,2%), 56 ριμπάουντ (17-39), 16 ασσίστ, 10 κλεψίματα και 9 λάθη. Η Remal Madrid είχε 13/42 δίποντα (30,9%), 6/24 τρίποντα (25%), 7/12 βολές (58,3%), 37 ριμπάουντ (7-30), 9 ασσίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 16 λάθη.

BalldontLie (Μπέλλας): Μουλαγιάννης 11 (19 ριμπ), Τσάκουλης 3, Μπέλλας 10, Μπέρτσος 12, Γασπαράτος Π. 3, Κακλαμάνης 9 (8 ριμπ), Κοσμάς 2, Κακαφώνης, Γασπαράτος 8, Ορφανίδης 8.

Remal Madrid (Κεπενός): Καπαρδέλης Σ. 6, Ανδρικόπουλος 2, Διαμαντόπουλος 3, Καπαρδέλης Τ. 17 (14 ριμπ), Λανδρίτσης 9, Καρέλας 4 (8 ριμπ), Κατσαΐτης Β. Γιώργος 10.

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που αγωνίζεται ο Μουλαγίαννης που δείχνει ότι δεν χρειάζεται κάποιος να σκοράρει πολύ για να βοηθήσει την ομάδα του!