30/09/2023
Beer Team 2 20 6 8 - 36 -
Green Rose BC 13 18 19 5 - 55 -

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει το σπουδαίο Green Rose!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Σπάρτακου στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Development League, το Green Rose παίζοντας σε σημαντικά κομμάτια του παιχνιδιού ένα όμορφο και συνάμα σύγχρονο μπάσκετ νίκησε την Beer Team με σκορ 36-55!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του Σπάρτακου με στόχο να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο, καθώς πίεσαν στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι και με τον Πολίτη(5π) να ηγείται των προσπαθειών τους έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 2–13. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο σκόρερ των δυο πόντων ήταν ο Μεταξάς!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι δύο ομάδες μας χάρισαν ένα πολύ όμορφο θέαμα, με δυνατές μονομαχίες, όμορφες φάσεις, σκορ έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, αλλά κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο με το επιμέρους σκορ στο πέρας της περιόδου να είναι το 20-18! Ο Μεταξάς πρόσθεσε ακόμα έξι πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, ο Μαρφαντάς τον ακολούθησε σε απόδοση με 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τους  ίδιους ακριβώς είχε ο Κουλαρμάνης από την πλευρά της ομάδας του coach Ροζάκη. Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 22–31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Green Rose δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο αντίπαλο, καθώς έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ, κάνοντας σαφές προς πάσα κατεύθυνση ότι είναι με εμφανίσεις σαν κι αυτή θα αποτελέσουν μία από τις ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα της Development League. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εκ νέου εκπληκτική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλό τους κάτω από τους 10 πόντους και με τους Τριτάκη και Πολίτη να βρίσκουν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας 22 πόντους διαφορά με σκορ 28–50.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της και να φτάνουν πανάξια στο δεύτερο «ροζ» για το φετινό πρωτάθλημα της Development με σκορ 36 – 55.

Betsson MVP ο Γιώργος Πολίτης με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Άρης Ξυγκάκης ειχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 17/38 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 9/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/34 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 8/21 βολές, 32 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 12 λάθη.

Beer Team(Μ.Μαυράκης): Θεοδοσόπουλός 4, Μαρφαντάς 7, Αντρέας Μαυράκης 4, Μάριος Μαυράκης, Μαχαλιάς, Μεταξάς 12, Ξυγκάκης 5, Τζαγκαράκης 4.

Green Rose(Ροζάκης): Βαχαβιόλος, Δημητρόπουλος 2, Κανίνιας 4, Κουλαρμάνης 13, Λώλος 4, Νικολακόπουλος 2, Πάσχος 2, Παπαζώης 2, Πολίτης 12, Τριανταφυλλόπουλος, Τριτάκης 12, Φούρκας 2.