17/02/2024
Termites 11 7 8 18 - 44 -
Πασοκlahoma City Thunder 10 14 17 14 - 55 -

Συνεχίζει να λάμπει η Πασοκlahoma

Οι Termites έχοντας τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, με στόχο την οκτάδα, έψαχναν άλλη μια μεγάλη νίκη όπως με τους Los Abeles Fakers την προηγούμενη αγωνιστική. Οι Πασοκlahoma City Thunder, παρά τις απουσίες ήθελαν να διατηρηθούν σε τροχιά τετράδας. Κλειστό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με έμφαση στην άμυνα οι δυο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μαραβελάκη και Κεφαλόπουλος, πέρασαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 18-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Πασοκλαχώμα City Thunder συνέχιζαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και με τον Μελισσά οδηγό στην επίθεση, πήραν διψήφιο προβάδισμα (22-34). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 26-41.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν, όμως δεν το πλήρωσαν. Οι Termites έκαναν την αντεπίθεση τους, όμως ο τραυματισμός του Χριστόπουλου λίγο πριν τη λήξη, ήταν καθοριστικός. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 44-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Μελισσάς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Χριστόπουλος με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/28 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 9/16 βολές, 35 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/35 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 9/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 3 λάθη.

Termites (Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος 2, Μεσσάρης, Μπιμπούδης 14, Ποζάρλογλου 2, Πασχαλινόπουλος 3, Πολύδωρος 2, Σταματόπουλος 3, Χατζητσομπάνης, Χριστόπουλος 18.

Πασοκλαχώμα City Thunder (Διαμαντόπουλος): Αράπας 2, Γνάτης 2, Διαμαντόπουλος, Κεφαλόπουλος 12, Λιακίδης 9, Μαραβελάκης 8, Μελισσάς 18, Συρίγος 4.

Τι μας άρεσε: Ο MVP Νικόλαος Μελισσάς.