18/11/2023
Campeon Εθνικός Star 16 11 15 16 - 58 -
Baca Juniors BC 7 5 8 9 - 29 -

Συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Campeon Εθνικός Star !

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου ο Campeon Εθνικός Star έδωσε συνέχεια στην ανοδική του πορεία, επικρατώντας εύκολα της Baca Juniors BC με εμφατικό double score 58-29.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας στήριγμα στους Αργεντίνη (7π.), Σιαπάνη (4π.), Λάγιο (3π.) και Μελά (2π.) και μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Με Τσαμποδήμου (3π.), Μαρτίνη (2π.) και τον αρχηγό Κασφίκη (2π.) απάντησαν οι ερυθρόλευκοι που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -9. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Campeon προστάτεψε πολύ αποτελεσματικά το καλάθι του και με πρωταγωνιστές τους Λάγιο (3π.), Λάππα (2π.), Σιαπάνη (2π.) και Τόλια (2π.) συνέχισε να διευρύνει το υπέρ του προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, η Baca κόλλησε επιθετικά, όμως το buzzer beater τρίποντο του Μαρτίνη έκλεψε την παράσταση στο φινάλε του πρώτου μέρους. Σκορ ημιχρόνου, 27-12.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Η ομάδα του Σιαπάνη διατήρησε τον επιθετικό της πλουραλισμό και παραμένοντας αποτελεσματική αμυντικά, έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Σε ρηχά νερά κινήθηκε και πάλι η Baca, παρά την προσπάθεια των Μαρτίνη (4π.), Κατσιάδα (2π.) και Γαργαλάκου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-20.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να είναι και πάλι πιο αποτελεσματικοί επιθετικά, ολοκληρώνοντας με θετικό τρόπο την πέμπτη νικηφόρα τους εμφάνιση. Η Baca, από την άλλη, επιχείρησε να βελτιώσει την επιθετική της εικόνα με καλάθια των Βέκκου (5π.), Κασφίκη (2π.) και Μαγκούτη (2π.), υποχωρώντας παράλληλα στο 2-7.

Στο τέλος του αγώνα, ο Campeon Εθνικός Star είχε 15/40 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 10/26 βολές. Μάζεψε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Baca Juniors BC είχε 10/33 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 3/14 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Αργεντίνης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 7/12 δίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Μαγκούτης με 2 πόντους, έχοντας ½ δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Αργεντίνης 15, Λάγιος 12 (4), Λάππας 7, Μελάς 4, Σιαπάνης 9 (1), Τόλιας 4, Φλάσκος 7 (1).

Baca Juniors BC (Κασφίκης): Βέκκος 5, Γαργαλάκος 3, Κασφίκης 5, Κατσιάδας 2, Μαγκούτης 2, Μαρτίνης 9 (1), Μπίζος, Σπεντζούρης, Τσαμποδήμος 3 (1).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.