05/12/2023
Maccabi Tel Axyn 19 14 18 24 - 75 -
Sicarios BC 20 25 20 23 - 88 -

Συνεχίζει το σερί των Sicarios!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αρκετά αμφίρροπο. Οι δύο ομάδες ανταγωνίστηκαν με αμείωτο πάθος, δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους στο γήπεδο. Οι κορυφαίοι παίκτες των Maccabi Tel Axyn,Γράντας και Τσώνης δεν σταμάτησαν να προσπαθούν, ενώ οι Sicarios, με τους Πανταζή, Μητσάκη και Σπυρόπουλο επίσης έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Sicarios να προηγούνται με 19-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχτηκε κρίσιμο για την κατάληξη του αγώνα. Οι Sicarios άνοιξαν έναν μικρό χώρο στο σκορ και κατάφεραν να προηγούνται με 33-45. Οι Πανταζής, Μητσάκης και Σπυρόπουλος συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιθετικές τους ικανότητες και οδήγησαν της ομάδας τους, ενώ οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να αντιστρέψουν το μομέντουμ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου συναρπαστικό. Και οι δύο ομάδες επέδειξαν εξαιρετικές δεξιότητες στην επίθεση και την άμυνα. Οι σκόρερς αγωνίστηκαν για κάθε πόντο,οι άμυνες ήταν εντυπωσιακές και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-65.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είδε τους Sicarios να συνεχίζουν την κυριαρχία τους. Οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να ανακάμψουν, αλλά οι Sicarios κράτησαν σταθερή την πίεση και κατέληξαν να κερδίσουν τον αγώνα με 75-88. Αυτή η νίκη ήταν σημαντική για την ομάδα των Sicarios και αντικατοπτρίζει τον σκληρό ανταγωνισμό.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Μιχάλη Πανταζή ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Maccabi Tel Axyn είναι ο Αιμίλιος Αλεξιάδης ο οποίος πέτυχε 34 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Αλεξιάδης 34(3), Βεργίδης 2, Γράντας 10, Δερμεντζίδης 8(2), Καρακασίδης 2, Κρίτσας 4, Τσώνης 15(1), Χριστιανός

Sicarios BC: Kaplan 4, Μητσάκης 16(2), Μουστάκης 5, Πανταζής 18, Παπαθανασίου 7(1), Παπασταθόπουλος 3, Πασχαλίδης 12(1), Πούλιος 4, Σπυρόπουλος 19(1)