28/11/2023
Stefanina Timberwolves 9 21 23 21 - 74 -
Puebla BC 10 21 14 15 - 59 -

Συνεχίζει το σερί των Stefanina Timberwolves!

Ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα οι δύο ομάδες με τους Puebla να παίρνουν το προβάδισμα με τα καλάθια του Σουρμελίδη και του Τσίμπουρη, όμως οι Stefanina Timberwolves απάντησαν γρήγορα με τον Χουρδάκη και τον Καμαρούδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 9-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Puebla ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μεγαλώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Σουρμελίδη, του Τσίμπουρη και του Καριοφύλλη, όμως οι Stefanina Timberwolves βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χουρδάκη και τον Καλλιώρα να έχουν βρεί ρυθμό και να κρατάνε την ομάδα τους κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 30-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Stefanina Timberwolves μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Χουρδάκη, τον Καλλιώρα και τον Βαχτσεβάνο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Puebla βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Σουρμελίδη και του Τσίμπουρη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 53-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι Puebla προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τα μεγάλα καλάθια του Σουρμελίδη, όμως οι Stefanina Timberwolves έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά που έχτισαν και να πάρουν την νίκη με το τελικό 74-59.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Μιχάλης Χουρδάκης ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους Puebla ξεχώρισε ο Ιωάννης Τσίμπουρης ο οποίος πέτυχε 12 και μοίρασε 8 ασίστ.

Stefanina Timberwolves: Βαχτσεβάνος 11(1), Γούσιος 2, Κάγκας 7, Καλλιώρας 19(2), Καμαρούδης 13(3), Κουτζιάμπασης 8, Κλώνος 2, Σμυρνιός 2, Χουρδάκης 10(2)

Puebla: ΑλεξανδρίδηςΠ. 3(1), ΑλεξανδρίδηςΝ. 2, Καριοφύλλης 13(1), Μαυροχωρίδης, Πάχτας 5, Σουρμελίδης 22(5), Τσιάκαλης 2, Τσίμπουρης 12(3)