26/11/2022
Iguana Pacers 14 16 13 18 - 61 -
New York Fix 17 10 9 11 - 47 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Iguana Pacers!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Evolution, οι Iguana Pacers διατήρησαν το αήττητο στη λίγκα, καθώς οι New York Fix υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 61-47. Η ομάδα του Μπεκρή βρίσκεται στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Fix συγκατοικούν με τους Μίνωες στην 6η  με ρεκόρ 1-4. Πάμε λοιπόν να δούμε παρέα  τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν τη σπουδαία αναμέτρηση.

Oι πρώτες στιγμές του παιχνιδιού ανήκαν στους γηπεδούχους, καθώς οι Fix παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ κατάφεραν να κλείσουν τη περίοδο σε θέση ισχύος με σκορ 14-17. Ο Κουτουζός ανέλαβε με επιτυχία το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων της ομάδας, ενώ βρήκε συμπαραστάτες στα πρόσωπα των Καρακούση και Κουράση .Στο αντίπαλο στρατόπεδο η ‘’Βlack Friday’’ προσθήκη των Pacers, Θανάσης Βαλάσης, ηγήθηκε των προσπαθειών τους, αποδεικνύοντας με το καλημέρα το ορθό της επιλογής του .

Στη συνέχεια οι Iguana μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να αντιστρέψουν τη κατάσταση και να πάρουν εκείνοι τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Μπεκρής άρχισε να ανεβάζει στροφές και με προσωπικές ενέργειες πλήγωσε τους Fix από το ζωγραφιστό, τελειώνοντας τη περίοδο με 6 πόντους στο ενεργητικό του. Από την άλλη πλευρά ο Χατζής πέτυχε τους εφτά από τους συνολικά δέκα πόντους των Fix και συνεπικουρούμενος από τον Κουράση βοήθησαν την ομάδα τους να μείνει κοντά στο σκορ. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 30-27.

Στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έπαιξαν ακόμη καλύτερη άμυνα, περιορίζοντας τον αντίπαλο τους στου εννέα πόντους. Στο επιθετικό κομμάτι οι Pacers εμφάνισαν πλουραλισμό, με τους Μοσχέτο, Παπαζαχαριού, Βαλάση και Γεωργίουνα μοιράζονται το σκοράρισμα. Στην αντίπερα όχθη οι Fix φάνηκαν να στερούνται λύσεων.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο να αμφισβητηθεί η κυριαρχία τους, καθώς το κέρδισαν με επιμέρους σκορ 18-11. Ο Γεωργίου ξεδίπλωσε στο παρκέ του Σπάρτακου ένα σημαντικό μέρος των πλούσιων δυνατοτήτων του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης πολύ καλός Μοσχέτος.Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Iguana να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 61-47.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπεκρής με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Σάββας Κουράσης είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα .

Οι Iguana Pacers είχαν 19/35 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 8/23 βολές, 36 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/27 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 8/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη .

Iguana Pacers(Μπεκρής):Ανδριώτης 4, Βαλάσης 9, Γεωργίου 12, Μανούσης, Μοσχέτας 18, Μπεκρής 10, Παπαζαχαρίου 8 .

New York Fix(Καλπακίδης) : Καλπακίδης, Καρακούσης 2, Κολέτσος, Κουράσης 12, Κουτούζος 10, Κούρος 3, Παύλου 2, Πλατανίτης 4, Χατζής 14, Ψαριανός  .

Τι μας άρεσε : Το double-double του Μπεκρή, αλλά και η απόδοση του Βαλάση στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των Iguana Pacers!