Never Coupen 9 23 13 13 - 68 -
Run & Gun B.C 14 24 26 11 - 75 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Run & Gun!

Αήττητοι παρέμειναν στην Summer Development League οι Run & Gun, αφού επικράτησαν της Never Coupen στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Πιο συγκεντρωμένοι εμφανίστηκαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Στέφο, Χανιώτη, Γεώργα και Παντελάκη προηγήθηκαν με 9-14. Οι γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν στο μακρινό σουτ του Μουστακάτου, έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι με την προσθήκη των Μακρίδη - Καρπουζλή στην επιθετική εξίσωση και την σταθερή παρουσία του Μουστακάτου, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι Run & Gun ωστόσο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με τρίποντα των Παντελάκη - Καστρινού και δίποντα των Δημητρόπουλου - Πρισιμιτζή προηγήθηκαν και πάλι στο φινάλε του ημιχρόνου (32-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από τους τραυματισμούς των Καρπουζλή και Χανιώτη και όπως ήταν λογικό χάλασε το καλό κλίμα που επικρατούσε. Στο καθαρά μπασκετικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι έχοντας περισσότερες λύσεις στον πάγκο, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και με πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο +19 (45-64) και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Για την Never Coupen ο Αργύρης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Μ' ένα 10-0 σερί στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κα κάνουν την... ολική ανατροπή και να βάλουν "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι Run & Gun δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στο προηγούμενο δεκάλεπτο κι έτσι μετά το time out που κάλεσαν εσπευσμένα, σκόραραν με τους Γεώργα και Πρισιμιτζή, έφτασαν στη νίκη με 68-75 και έκαναν το 3/3 στην Summer Development League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεώργας με 14 πόντους (2/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/33 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/38 δίποντα, 9/28 τρίποντα και 14/17 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Never Coupen (Καρπουζλής): Αργύρης 8, Δαλέτζας 3 (1), Καρπουζλής 4, Κυπριωτάκης, Μακρίδης 21 (5), Μουστάκας 10, Μουστακάτος 20 (3), Χρονόπουλος 2

Run & Gun (Μπέλλος): Βελετζέλος, Γεώργας 14 (2), Δημητρόπουλος 8, Θεοχαρίδης, Καστρινός 10 (2), Μπέλλος, Παντελάκης 8 (2), Πρισιμιτζής 5 (1), Στέφος 14 (1), Τρίμμης 14 (1), Χανιώτης 4