29/09/2023
Los Lampriniers 18 3 10 7 - 38 -
Los Abeles Fakers 7 17 17 18 - 59 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Los Abeles Fakers!

Τρίτη σερί νίκη για τους Los Abeles Fakers που δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Los Labriniers. Παρόλο που οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ δυνατό και αποφασιστικό ξεκίνημα για την νίκη, δεν κατάφεραν να κοντράρουν τους αντιπάλους τους και ηττήθηκαν με 38-59.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους Los Labriniers, οι οποίοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έβρισκαν εύκολα λύσεις να σκοράρουν με μπροστάριδες τους Γρύλλη που έβαλε 6 πόντους και μάζεψε και 6 ριμπάουντ και τον Αποστόλου που σημείωσε 5 πόντους. Νωθρό ήταν το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους που σημείωσαν μόνο 7 πόντους με τον πίνακα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να γράφει 18-7.

Μεταμορφωμένοι οι Los Abeles Fakers στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν ωραίο μπάσκετ και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Ο Λιάπης έδωσε το σύνθημα της ανατροπής με δύο βόμβες τριών πόντων και με συμπαραστάτη τον Γρηγοράκη (3π) κατάφεραν να προηγούνται με 21-24 στο τέλος του ημίχρονο. Σχεδόν δεν εμφανίστηκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι που σημείωσαν μόνο 3 πόντους στην δεύτερη περίοδο.

Με το ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Los Abeles Fakers και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τσαντζάλη αυτή τη φορά να παίρνει πρωτοβουλίες και να σημειώνει 7 πόντους με δύο τρίποντα. Μαζί του είχε και τον Μαυρακάκη που σκόραρε 4 πόντους και έτσι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στο +10 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αποστόλου με 5 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν να κάνουν κάτι άλλο από το ανεβάσουν τον ρυθμό τους στο τέρμα και να τελειώσουν εμφατικά το παιχνίδι με το ταμπλό να γράφει +21 στο τέλος του αγώνα με σκορ 38-59. Τρομερός Τσαντζάλης με άλλα 2 τρίποντα και με 8 πόντους ήταν αυτός που τελείωσε το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

BETSSON MVP αναδείχθηκε ο Μαυρακάκης ο οποίος είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γρύλλης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψιματα και 2 λάθη.

Οι Los Labriniers είχαν 7/10 βολές, 11/23 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι. Los Abeles Fakers είχαν 6/15 βολές, 13/42 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 15 κλεψίματα και 8 λάθη.

Los Labriniers (Γρύλλης): Βαμβακός 4π (8ρ.), Ρίζος 6 (1), Βλαχογιάννης 5 (1), Γρύλλης 8 (9ρ.), 15 (14ρ), Θωμόπουλος, Βασιλάκης,

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Φωτεινός 6 (2), Μαυρακάκης 10, Λιάπης 10 (2), Λουκαΐτης 3 (1), Κωσταντίνου 4, Γρηγοράκης 5 (1), Τσαντζάλης 15 (4) Καρώτσιος 2, Ριζάδης 4,

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι!