11/11/2022
L' Ovelha Negra 11 10 13 5 - 39 -
Young Ballers BC 20 6 7 22 - 55 -

Συνεχίζουν αήττητοι oι Young Ballers!

Η L’Ovelha Negra υποδέχθηκε τους Young Ballers για την τρίτη αγωνιστική , της Evolution League στο κλειστό του Αγίου Νικολάου . Οι Young Ballers  είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού , στο πρώτο ημίχρονο .Η L’Ovelha Negra μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο , όμως , οι Young Ballers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη ,κατάφεραν να ξανά περάσουν μπροστά στο σκορ και να φύγουν νικητές κρατώντας το σερί νικών  που έχουν , με σκορ 39-55 .

Στο ξεκίνημα του αγώνα η L’Ovelha Negra με τον Κλεφτόγιαννη να έχει 4 πόντους , μπήκε με καλό ρυθμό , όμως , όσο πέρναγαν τα λεπτά οι Young Ballers βρήκαν τα πατήματα τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ ,κλείνοντας το δεκάλεπτο  11-20.

Στην δεύτερη περίοδο η L’Ovelha Negra με τον Σπάθη να έχει 6 πόντους , έφτασε την διαφορά στους 3 , αλλά  ,οι Young Ballers αντέδρασαν πηγαίνοντας στο ημίχρονο στο +5 με σκορ 21-26 .

Στην τρίτη περίοδο η L’Ovelha Negra με τον Καλουδη να έχει 6 πόντους , έπαιξε φοβερή άμυνα , κάνοντας  την ανατροπή στον αγώνα και κλείνοντας το δεκάλεπτο 34-33.Οι Young Ballers με τον Βούλγαρη να έχει 6 πόντους, προσπαθούσαν με το κλείσιμο του δεκαλέπτου  να εντοπίσουν τα λάθη που έγιναν .

Στην τελευταία περίοδο L’Ovelha Negra με τον Σπάθη να έχει 4 πόντους , είχε βρει καλό ρυθμό  , όμως , ο εκνευρισμός που βγήκε στην ομάδα , έδωσε το δικαίωμα στους Young Ballers , να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ , με τον Βούλγαρη να σκοράρει 11 πόντους και να δίνει την νίκη στην ομάδα του .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Βούλγαρης με 20 πόντους ,  17 ριμπάουντ , 2 ασίστ  και 1 κλέψιμο  ενώ για τους ηττημένους ο Σπάθης είχε 10 πόντους , 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ  και 1 κλέψιμο.

Οι νικητές είχαν 11/20 βολές , 19/39 δίποντα , 2/21 τρίποντα , 44 ριμπάουντ , 11 ασίστ και 5 κλεψίματα . Οι ηττημένοι είχαν 6/11 βολές , 6/27   δίποντα , 7/31  τρίποντα , 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ και  5  κλεψίματα .

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) : Βασιλάκης 6 (2), Καλούδης 7 (2), Κλεφτόγιαννης 6 , Σπάθης 10 (2), Λυμέρης , Σαπλαούρας 3 , Κοκκινέλης 4 (1) , Γρηγορόπουλος 3 .

Young Ballers (Στεφανάκος): Βούλγαρης 20, Στεφανάκος 16 (1) , Κρόκος 1 , Ζορμπάνος 1 (1),  Καβαλλάρης , Σταμάτης , Ανδρεάδης , Σακελλαρίου 12 .

Τι μας άρεσε : Το πως διαχειρίστηκαν το παιχνίδι η Young Ballers ακόμα και όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ .