19/11/2023
Los Abeles Fakers 12 23 17 28 - 80 -
Crushers 12 6 18 13 - 49 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Los Abeles!

Με δύο εξαιρετικά και δύο μέτρια δεκάλεπτα οι Αμπελοκηπιώτες επικράτησαν των Crushers με το εμφατικό 80-49 και έφτασαν τις 9 νίκες σε ισάριθμα ματς, παραμένοντας έτσι στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Development 2 League. Χωρίς νίκη για άλλη μια αγωνιστική παρέμειναν οι Crushers που ανά διαστήματα έδειξαν σημαντική βελτίωση στο παιχνίδι τους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Crushers να εμφανίζονται άκρως ανταγωνιστικοί, χάρη στους Αποστολόπουλο (5π.), Ζουγανέλη (2π.), Κεραμιώτη (2π.) και Κώνστα (2π.). Από την άλλη, τα πρώτα καλάθια των μετέπειτα νικητών σημείωσαν οι Κωνσταντίνου (4π.), Μαυρακάκης (3π.), Τσαντζαλής (3π.) και Λιάπης (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το γήπεδο κατηφόρισε, καθώς οι Fakers κυριάρχησαν σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, τρέχοντας με επιμέρους 23-6 και έχοντας πληθώρα πρωταγωνιστών. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια των Μπαλντατσίδη (3π.) και Ζουγανέλη (3π.), οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -17. Σκορ ημιχρόνου, 37-18.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν και πάλι μοιρασμένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-18 υπέρ των Crushers. Φωτεινός (6π.), Κωνσταντίνου (4π.), Βογιατζής (3π.) και Λουκαίτης (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ οι Crushers απάντησαν με Μπαλντατσίδη (8π.), Κώνστα (5π.) και Αποστολόπουλο (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Fakers ξανά εκτόξευσαν την παραγωγικότητά τους, με την τριπλέτα των Μαυρακάκη (10π.), Φωτεινού (8π.) και Κωνσταντίνου (6π.) να πετά φωτιές. Βαριά ήττα γνώρισαν τελικά οι Crushers, παρά την αξιόλογη προσπάθεια των Αποστολόπουλου (5π.), Ζουγανέλη (3π.), Ευθύμερου (2π.) και Μπαλντατσίδη (2π.) στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Los Abeles Fakers είχαν 23/50 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Crushers είχαν 10/43 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Κωνσταντίνου με 18 πόντους και double-double, έχοντας 7/18 δίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 3 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Αποστόλου με 13 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής 5, Γρηγοράκης, Κωνσταντίνου 18, Λιάπης 8, Λουκαίτης 10, Μαυρακάκης 17 (2), Τσαντζαλής 6 (1), Τσιμσιρλής, Φωτεινός 16 (4).

Crushers (Αποστόλου): Αποστόλου 13 (3), Ευθύμερος 2, Ζουγανέλης 10 (2), Κεραμιώτης 2, Κώνστας 8 (1), Μπαλντατσίδης 14 (1).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.