04/02/2024
Valhalla Phantoms - - - - - 73 -
Mandra Heat - - - - - 67 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Valhalla Phantoms!

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που βρήκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό με τους Γεωργακά και Jerico. Δεν άργησε η απάντηση για τους Heat που ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι έξω από τη γραμμή των 6.75, με τους Διολέτη, Θωμά και Κύτρο να σημειώνουν από ένα τρίποντο και να κάνουν το 21-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να περάσουν μπροστά στο σκορ και τα κατάφεραν με το απίστευτο κρεσέντο τριών πόντων του Διολέτη. Οι Phantoms αντέδρασαν άμεσα με τα σουτ από μέση απόσταση του Κρινή και τα κρίσιμα καλάθια του Τσινιόκα που κυριαρχούσε κάτω από το καλάθι. Σκορ ημιχρόνου στο 43-36.

Η ηρωική πεντάδα των Heat μπήκε αποφασισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τον σεληνιασμένο Θωμά να πυροβολεί έξω από τη γραμμή των 6.75 και να βάζει μπροστά την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι δε βρήκαν πολλές λύσεις επιθετικά στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην απόλυτη ισορροπία, 53-53.

Αναμενόμενη κούραση για τους κόκκινους στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τους Phantoms να βρίσκουν την ευκαιρία να χτυπάνε στον αιφνιδιασμό με τους Jerico και Κρινή. Δύσκολη πλέον, ήταν η επιστροφή για τους Heat, οποίοι έπεσαν μαχόμενοι και γνώρισαν την ήττα με 73-67.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσινιόκα με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μώλος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 7/10 βολές, 27/59 δίποντα και 4/17 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/8 βολές, 10/29 δίποντα και 14/41 τρίποντα, μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 15 λάθη.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Jerico 21, Hooman 2, Sidor, Γεωργακάς 7, Κοκόλας, Κρινής 12, Κυριακουλάκος 8, Κότσιρας 3, Τσινιόκα 14, Φλάκας 6

Mandra Heat (Μώλος): Διολέτης 16, Μώλος 10, Θωμάς 16, Δρακόπουλος 9, Κύτρος 16.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων με 5 παίχτες!